Poznaj prawdziwie zdrową żywność w Pleśnej
access_time 2019-07-18 05:54:00
Po raz siedemnasty w centrum Pleśnej będzie okazja do skosztowania smacznych, zdrowych i tradycyjnych wyrobów spożywczych, pochodzących z terenu gminy i całego południa Polski. W niedzielę, 21 lipca na placu targowym i placu przy OSP w Pleśnej o godz. 14. rozpocznie się XVII Święto Owoców i Produktów Pszczelich. Na najmłodszych czekać będą liczne atrakcje: dmuchane zjeżdżalnie, trampolina, grill, lody i stoiska z łakociami. A na starszych - zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.
  • Zdrowa żywność

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA z Rzuchowej rusza w Polskę, aby promować zdrową żywność i budować oddolną Strategię Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Pierwsze stoisko promocyjno-edukacyjne zostanie ustawione na placu targowym w Pleśnej, gdzie już w niedzielę, 21 lipca odbędzie się XVII Święto Owoców i Produktów Pszczelich. 

- Uczestnicy imprezy będą mogli skosztować produktów ekologicznych z 4 województw. Poza tym rozdamy broszury zawierające m. in. informacje o zaletach żywności ekologicznej, będziemy informować o sposobie rozpoznawania certyfikowanych produktów ekologicznych oraz możliwościach ich nabywania – mówi Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

Pleśna jest pierwszym z czterech miejsc, gdzie zobaczymy stoisko proekologiczne. Podobne inicjatywy zaplanowano również podczas dużych wydarzeń plenerowych w lubelskim (18 sierpnia w Tarnogrodzie), świętokrzyskim (8 września w Opatowie) oraz mazowieckim (15 września w Piasecznie).

- Z powodu słabej wiedzy konsumentów w zakresie rozpoznawalności znaku „euroliścia”, jako znaku zarezerwowanego dla rolnictwa ekologicznego, pojawiają się niepewności i ograniczenia w zakresie sprzedaży bezpośredniej żywności ekologicznej. Konsument zadaje sobie pytanie czy, aby na pewno żywność, którą kupuje jest żywnością ekologiczna? Dzieje się tak z powodu wszelakich działań i chwytów reklamowych, zachęcających do zakupów żywności „zdrowej”, „lokalnej”, „prosto z lokalnego pola” pod najróżniejszymi znakami i hasłami. W obliczu zalewu różnymi znakami, certyfikatami, informacjami konsument gubi się i przestaje być „konsumentem świadomym”. Dlatego ważne jest prowadzenie działań mających za zadanie upowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa ekologicznego – dodaje Jan Czaja.

Warto dodać, że w sobotę, 20 lipca w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej odbędzie się spotkanie rolników ekologicznych poświęcone wymianie doświadczeń, z panelem dyskusyjnym z udziałem wykładowców i rolników. Wszystkie inicjatywy są związane z budową oddolnej Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego. Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA zaprasza producentów żywności ekologicznej z terenu czterech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i lubelskiego do udziału w przedsięwzięciu, które ma odmienić polską wieś i rolnictwo ekologiczne. Zaznaczmy, że mieszkańcy innych części Polski również mogą przekazywać swoje uwagi, pomysły, inspiracje do strategii.

  • Promocja folkloru i ginącego rzemiosła

Bardzo ciekawie zapowiada się też przygotowane przez Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA stoisko, promujące rzemiosło, ginące zawody, folklor i historię.

- Wzorem lat ubiegłych, tak i w tym roku chcemy położyć szczególny nacisk na propagowanie lokalnej historii, folkloru i ginącego rzemiosła - charakterystycznych dla Małopolski. Tym samym prezentując dokonania artystyczne miejscowych twórców i rękodzielników. Podczas świętowania w Pleśnej, w ramach realizowanego przez nas odrębnego wydarzenia prezentowane będą: rzeźbiarstwo, haft i szydełko, ceramika, malarstwo wraz z wystawą. Przewidujemy także możliwość przeprowadzenia warsztatów ginących zawodów w wykonaniu Stowarzyszenia KGW Pełna Chata ze Szczepanowic – opisuje Paweł Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

Stoisko stowarzyszenia doskonale wpisuje się w ideę imprezy w Pleśnej, gdzie będzie można skosztować naturalnych i regionalnych potraw, wypieków, nalewek, win, miodów i innych, co przekłada się na kultywowanie szeroko rozumianych tradycji regionu. Mało tego, na scenie zaprezentują się lokalne kapele, zespoły ludowe.

- XVII „Święto Owoców i Produktów Pszczelich” stanowi okazję dla osób goszczących w Pleśnej do poznania historii tego miejsca, dorobku artystycznego i kulturowego regionu, poznania walorów artystycznych – zauważa Paweł Czaja. Święto Owoców i Produktów Pszczelich jest skierowane do osób w różnym wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Na scenie wystąpią: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z gminy Pleśna, Zespół Ludowy Jastrzębianie, Gminny Chór Cantando wspólnie z grupą Pleśnioki oraz Orkiestra Dęta ze Szczepanowic. Gwiazdą imprezy będą Baciary.

- Wydarzenie daje możliwość zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców dorobku, umiejętności i talentów "tkwiących" w lokalnej społeczności oraz przyczyni się do zachowania tożsamości, specyfiki obszaru i wzmocni potencjał turystyczny regionu – dodaje Jan Czaja.

Na tym nie koniec. Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA zaplanowało zorganizowanie wystawy przedstawiającej lokalną historię na obrazach miejscowej artystki Marty Łąk. Obrazy zostaną zaprezentowane uczestnikom świętowania w Pleśnej. Następnie wystawa będzie dostępna bezpłatnie w budynku Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej oraz w budynku Centrum Kultury w Pleśnej. Obrazy będą pokazywać znane osoby historycznie związane z gminą Pleśna, jak np. prezydent miasta Krakowa Józef Dietl czy Jerzy Matejko, syn malarza Jana Matejki.

  • Poznaj świat pszczół na święcie owoców i produktów pszczelich

Na XVII Święcie Owoców i Produktów Pszczelich nie mogło też zabraknąć stoiska Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała – „Gotuj! Poznając świat pszczół”. Impreza rozpocznie się o godz. 15. Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała zaprasza wszystkich uczestników zabawy do odwiedzenia stoiska, którego znakiem rozpoznawczym będą przysmaki wykonane na bazie miodu, żółte leżaki, flayery i ul. W poprzednich akcjach pod hasłem „Gotuj! Poznając świat pszczół” serwowano m. in.: owsiankę z miodem, bananem i rodzynkami, ciasto z miodem, racuszki z jabłkami i miodem, brzoskwinie w miodzie, koktajle z miodem na bazie kefiru i maślanki, lemoniadę z miodem, miętą i cytryną i wiele, wiele innych smakołyków.

- Wachlarz możliwości wykorzystania miodu w kulinariach jest ogromny, wszystko zależy od naszej inwencji. Warto skosztować różnych gatunków miodu, aby znaleźć najbardziej odpowiadający nam smak. Łyżeczka miodu może sprawić, że znane nam danie zyska nowy, niepowtarzalny charakter. A skąd jest miód? Oczywiście od pszczół, o które powinniśmy dbać – tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia z Lokalnej Grupy Działania Dunajec-Biała.

Członkowie LGD chcą w niebanalny sposób promować pszczoły i szeroko rozumiane pszczelarstwo, w tym wpływ pszczół na ekosystemy. Stąd popularyzacja miodu od strony kuchni, czyli poprzez kulinaria w połączeniu z degustacją produktów przygotowanych na bazie miodu.

Stoisko, że palce lizać będzie dostępne dla mieszkańców regionu również w sierpniu. Tajemnice świata pszczół odkryjemy 18 sierpnia podczas dożynek gminnych w Pleśnej, a także 25 sierpnia na dożynkach powiatowych w Wojniczu oraz 1 września w trakcie dożynek wojewódzkich i Święta Fasoli w Zakliczynie.

Za nami są natomiast warsztaty połączone z degustacjami podczas: Wianków na Winnicy w Dąbrówce Szczepanowskiej, Jarmarku Dominikańskiego i Familiady w Jamnej, akcji promocyjnej w Skamieniałym Mieście czy Pogórzańskiego Jarmarku Artystów i Rękodzielników w Ciężkowicach.

Komentarze...