Akt wandalizmu na murze cmentarza żydowskiego
access_time 2019-07-22 11:13:00
W niedzielę na odnowionym murze cmentarza żydowskiego, obok bramy wejściowej, pojawił się antysemicki napis: "Żydzi jedzą dzieci. Jadowniki jedzą Żydów". Nie wiadomo jeszcze, kto dokonał dewastacji. Policja szuka sprawców.

– Płaczę ze wstydu. To uczynił człowiek z mojego miasta, z mojej ojczyzny. Jego haniebny wyczyn z godziny na godzinę pozna cały świat. Boże, co za wstyd. I bezradność. Jestem strasznie zmęczony. A trzeba chyba kupić farbę i zabrać się do roboty. I zmywać hańbę, nie swoją – napisał na jednym z portali społecznościowych Adam Bartosz, były dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, obecnie prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

- W Tarnowie nie akceptujemy antysemityzmu. Napis na murze cmentarza żydowskiego będzie usunięty na koszt Miasta. Policja prowadzi postępowanie ws. ustalenia sprawców dewastacji cmentarza. Proszę tarnowian, organizacje i instytucje opiniotwórcze o potępienie tego haniebnego czynu. - poinformował z kolei prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Dziś o godz. 10. lokalna społeczność w towarzystwie prezydenta, zamalowała napis. 

 

Komentarze...