Tarnowscy policjanci mają nowy sztandar
access_time 2019-07-24 06:38:00
Podczas wczorajszego jubileuszu 100-lecia policji, tarnowscy policjanci otrzymali sztandar, który ufundowało im Starostwo Powiatowe. Obchody święta policji były także okazją do uhonorowania odznaczeniami i awansami wyróżniających się funkcjonariuszy.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w tarnowskiej katedrze, której przewodniczył biskup Andrzej Jeż. - Jubileusz przypomina, że jako policjanci jesteście włączeni w historię narodu, który ma chrześcijańskie korzenie, o czym będzie wam przypominał napis na sztandarze przywołujący Boga, ojczyznę i honor jako najwyższe wartości, na których możliwe jest budowanie teraźniejszości i przyszłości - mówił biskup Jeż.

Biskup Tarnowski, dziękując policjantom za ich służbę przypomniał, że sztandar jest nośnikiem idei i wartości, którym się służy. - Dziś jako znak swojej tożsamości przyjmujecie sztandar. Sztandar w kulturze europejskiej zawsze był traktowany z wielkim poszanowaniem. Dlatego sztandar się szanuje, broni się go, na nim składa się pocałunek, czyli przekazuje się miłość i na niego się przysięga. Kto chce poniżyć i zlekceważyć ludzi, ten lekceważy ich sztandar, albo chce go odebrać - mówił hierarcha.

- Dla tarnowskiej policji jest to absolutnie wyjątkowe święto – powiedział z kolei komendant miejski policji w Tarnowie mł. insp. Mariusz Dymura. – Otrzymany dziś sztandar to dowód wdzięczności mieszkańców Tarnowa za trud codziennej służby w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Na tę podniosłą chwilę tarnowscy policjanci czekali długie lata. Po reformie administracyjnej kraju w 1999 roku i utracie przez nasz region statusu województwa posiadany przez tarnowską jednostkę od 1991 roku sztandar stracił swoją ważność. Przez blisko dwie dekady podczas ważnych dla nas uroczystości i świąt patriotycznych szliśmy pod sztandarem „Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939”.

Po Mszy św., na Placu Kazimierza odbyło się uroczyste przekazanie nowego sztandaru, na który policja czekała od czasu jej reorganizacji w wyniku reformy administracyjnej kraju. Sztandar pobłogosławił biskup Andrzej Jeż. Jubileusz był również okazją do uhonorowania awansami i odznaczeniami wyróżniających się funkcjonariuszy i osób wspierających policję. Na wyższe stopnie awansowało 141 tarnowskich policjantów, wśród nich również Mariusz Dymura, który otrzymał stopień inspektora policji. Trzech tarnowskich policjantów otrzymało medale i odznaczenia pozaresortowe.

Na uroczystości obecni byli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele prokuratur, sądów, służb mundurowych i instytucji współpracujących z tarnowską policją, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 regionu tarnowskiego.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...