Partie układają listy na jesienne wybory. Przegląd prasy
access_time 2019-07-31 09:32:00
Wtorek był swoistym dniem sądnym w polityce. Największe partie dopinały kształt list na jesienne wybory parlamentarne. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie i wszyscy nerwowo czekali na ostateczne rozstrzygnięcia. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy.

W dzisiejszym wydaniu "Gazety Krakowskiej" możemy przeczytać m.in o dopinaniu list na jesienne wybory parlamentarne:

  • Politycy w nerwach czekają na decyzje

Do późnych godzin wieczornych trwały wczoraj gorączkowe narady w sprawie kształtu list w wyborach parlamentarnych. Z grubsza wiemy, kto powalczy jesienią o nasze głosy w regionie. W Zjednoczonej Prawicy bez niespodzianek. Liderką będzie Anna Pieczarka. Za nią parlamentarzyści Michał Wojtkiewicz, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek - Żelazko, Wiesław Krajewski z Dąbrowy Tarnowskiej i Urszula Rusecka z Wieliczki. Solidarna Polska stawia na adwokata Zbigniewa Ziobry - Piotra Saka, a Porozumienie Gowina na Stanisława Bukowca, radnego wojewódzkiego z Bochni. O mandaty senatorskie powalczą profesorowie Kazimierz Wiatr i Włodzimierz Bernacki. W Koalicji Obywatelskiej "jedynka" dla byłej wiceminister edukacji Urszuli Augustyn. "Dwójka" dla byłego posła Roberta Wardzały. Tarnowską listę PSL będzie otwierał szef ludowców Władysław Kosiniak - Kamysz. Za nim samorządowcy, m.in. były wójt Szczurowej Marian Zalewski i były wicemarszałek Stanisław Sorys, który zgłasza też aspiracje senackie. Na giełdzie krąży też nazwisko zastępcy prezydenta Tarnowa Tadeusza Kwiatkowskiego. Lewica stawia na Jerzego Woźniaka, lekarza z Zakliczyna, a Wiosna na Jacka Jabłońskiego z Tarnowa. O powrocie do senatu marzy Józef Sztorc, który w tej izbie zasiadał w latach 2001-2005, ale z list PSL.

  • Dąbrowa Tarnowska. Dzięki sporej dotacji kupią nowy sprzęt do szpitala

Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymał 1,5 mln zł rządowej dotacji na zakup nowoczesnego tomografu oraz dostosowanie do  nowego urządzenia pomieszczeń Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Zakup nowego tomografu to jedno z priorytetowych działań władz szpitala i powiatu dąbrowskiego. Obecne urządzenie jest przestarzałe, a dodatkowo dzierżawiona jest do niego lampa, co kosztuje 10 tysięcy złotych miesięcznie. Nowy tomograf powinien być dostępny w lecznicy za około trzech miesięcy.

 

Z kolei tematem okładkowym tygodnika "Temi" jest sprawa wypadku, w którym zginął komendant policji w Mikołowie. Zarzuty usłyszał ksiądz z Bochni:

  • Zginął policjant – proboszcz usłyszał zarzuty

Siła uderzenia była tak duża, że motocyklista wyleciał zza kierownicy i upadł na asfaltową drogę. W wyniku odniesionych obrażeń, pomimo reanimacji, zmarł na miejscu. Pogrzeb nadkomisarza Krzysztofa Skowrona, komendanta powiatowego policji w Mikołowie na Śląsku odbył się 13 lipca. Zarzuty dotyczące nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym usłyszał Ryszard P., od dwóch lat proboszcz bocheńskiej parafii, wcześniej dyrektor Caritasu Diecezji Tarnowskiej. Duchowny nie przyznał się do winy, złożył za to obszerne wyjaśnienia. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 10 tysięcy złotych, które niezwłocznie zostało wpłacone. Do zderzenia osobowej toyoty z motocyklem bmw doszło 8 lipca w miejscowości Wełnin, w powiecie buskim. Z ustaleń policji wynika, że 54-letni kierowa toyoty, skręcając w lewo, na skrzyżowaniu z drogą podporządkowaną, wymusił pierwszeństwo na jadącym z naprzeciwka motocyklu. 

  • Na operację dopiero za rok

Jeden z najlepszych w kraju neurochirurgów, prof. Andrzej Maciejczak, ordynator oddziału neurochirurgii w szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie na jednym z portali społecznościowych poinformował, że wraz z wprowadzeniem ryczałtu przez NFZ, obniżono finansowanie lecznic. Z tego też względu tarnowska placówka otrzymuje o około 30 mln zł mniej rocznie niż w poprzednich latach. Konsekwencje są poważne, bo już teraz niektórzy pacjenci mają przesuwane terminy operacji nawet o 12 miesięcy.

  • Czy Czesław K. zabił żonę?

22 lipca Czesław K. został aresztowany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci Grażyny Kuliszewskiej. Prokuratura nie ujawniła do tej pory, jaki konkretnie zarzut usłyszał mężczyzna.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A