Księgi pochowań dostępne w Internecie
access_time 2019-08-09 05:09:00
Wszyscy zainteresowani poznawaniem historii przodków mogą sięgnąć do strony internetowej Miejskiego Zarządu Cmentarzy, na której znajdują się zdigitalizowane księgi pochowań czterech tarnowskich cmentarzy. Zawarte w nich dane mogą posłużyć na przykład do sporządzenia drzewa genealogicznego.

Księgi pochowań zostały udostępnione w ramach projektu Geneatar. Jego głównym założeniem jest ratowanie regionalnego dziedzictwa, w tym starych dokumentów i druków, które dzięki digitalizacji zostaną uchronione przed zniszczeniem. Służyć ma temu przeprowadzona już przebudowa dwóch portali – Tarnowskiego Centrum Informacji i Miejskiego Zarządu Cmentarzy. Strony zostały dostosowane do wymogów nowoczesnych urządzeń - tabletów i smartfonów oraz wzbogacone w nowe treści, takie jak księgi pochowań. - Najstarsze cmentarne dokumenty pochodzą z 1920 roku. Niektóre to oprawione w skórę księgi, lub liczące sobie wiele lat zszyte papierowe karty. Korzystanie z nich wymaga poszukiwań w archiwach, jest niewygodne i może pogorszyć ich stan - tłumaczy Janusz Różycki, dyrektor Wydziału Informatyzacji Urzędu Miasta Tarnowa. Cyfryzacja ułatwi dostęp do nich z korzyścią i dla pracowników zarządu cmentarzy, i dla mieszkańców.

W zdigitalizowanych księgach pochówków można znaleźć między innymi miejsce pochówku, daty zgonu i pogrzebu oraz ostatni adres zamieszkania. Kluczy do wpisywania w wyszukiwarce jest kilka – można podać imię i nazwisko zmarłego, datę zgonu albo nazwę cmentarza, a system wytypuje wszystkie dane, spełniające podane kryteria. Wcześniej czy później niemal każdy z nas chce odszukać swoje korzenie i stworzyć drzewo genealogiczne. Księgi pochowań bardzo to ułatwią. Co istotne, dane osób zmarłych nie są chronione przez RODO. Na stronie MZC znajdują się dane pochodzące z 16 ksiąg pochowań, dotyczących czterech cmentarzy miejskich – Starego Cmentarza, cmentarza w Mościcach, w Klikowej i w Krzyżu. To tysiące nazwisk i mnóstwo użytecznych danych. Kilkanaście osób skanowało spisane odręcznie księgi, które następnie zostały otagowane, czyli za pomocą słów – kluczy powiązane ze znajdującymi się w nich nazwiskami, datami narodzin i zgonów oraz numerami akt. Dzięki temu cyfrowa treść jest łatwo dostępna i użyteczna w poszukiwaniu zmarłych krewnych. Na portalu MZC można też zobaczyć skany ręcznych zapisów. - Chcielibyśmy w następnych projektowych działaniach zdigitalizować również księgi pochowań cmentarzy parafialnych z Tarnowa i subregionu, ale to zależy od finansowych możliwości – mówi Janusz Różycki.

Przypomnijmy – Geneatar, czyli Platforma Tarnowskiego Dziedzictwa zgromadzi także 50 zabytków architektury, 30 pomników przyrody i 20 największych atrakcji turystycznych Tarnowa oraz powiatów: tarnowskiego, brzeskiego i dąbrowskiego. Geneatar jest współfinansowany przez Unię Europejską, jego wartość to milion złotych.

Komentarze...