Prezydent zmienił zdanie. „Jaskółka” jednak zniknie z nazwy hali sportowej w Mościcach
access_time 2019-08-10 04:47:00
Pomimo protestów niezadowolonych mieszkańców, kibiców i środowiska sportowego, prezydent ostatecznie postanowił, że hala sportowa w Mościcach będzie nazywała się "Tarnów Arena".

Po tym jak Grupa Azoty nie wyraziła zainteresowania objęciem patronatu nad Halą Widowiskowo-Sportową „Jaskółka” i nadaniem jej po remoncie nazwy "Azoty Arena", pojawiła się propozycja, aby halę nazwać "Tarnów Arena". Pomysł jednak nie spodobał się wielu mieszkańcom, a tarnowscy kibice wystosowali do prezydenta petycję, w której zaznaczali, że nazwa hali "Jaskółka" została wyłoniona w konkursie, funkcjonuje w przestrzeni publicznej od wielu lat i jest powszechnie znana. Podkreślali też, że "arbitralna decyzja" o zmianie nazwy, jest tym bardziej niezrozumiała, że obiekt po przebudowie rozwiązaniami konstrukcyjnymi nadal będzie nawiązywał do nazwy "Jaskółka".

Prezydent Roman Ciepiela postanowił pójść na kompromis. Jeszcze tydzień temu przekonywał, że hala będzie nazywać się "Tarnów Arena Jaskółka". Podkreślał przy tym, że nazwa ta zawiera w sobie nowoczesność, jak i tradycję, do której przywiązani są mieszkańcy i kibice. Okazuje się jednak, że znów zmienił zdanie i ostatecznie postanowił pozostać przy nazwie "Tarnów Arena". - To nazwa prosta, jednoznacznie identyfikująca z miastem całkowicie nowy obiekt i oddająca jego widowiskowo-sportowy charakter. Stąd pomysł ogłoszenia konkursu na projekt logo z taką właśnie nazwą. - informuje rzecznik prezydenta, Ireneusz Kutrzuba, który jednocześnie krytykuje wcześniejszy pomysł na nazwę dla hali: - "Tarnów Arena Jaskółka" - tego rodzaju zestawienie może brzmieć dość dziwnie dla osób z zewnątrz, nieznających tarnowskich realiów, więc w celach oficjalnych, informacyjnych i promocyjno-marketingowych, stosowana będzie nazwa Tarnów Arena.

Rzecznik prezydenta nie jest też przekonany do samej nazwy "Jaskółka" i logo jaskółki w locie, sugerując że jest przestarzałe i obciążone komunistycznymi naleciałościami: - Pewnie nie wszyscy pamiętają, że nazwa „Jaskółka” została nadana obiektowi dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia, w wyniku prasowego plebiscytu, ale nigdy nie została formalnie usankcjonowana. Pojawiają się też głosy, aby wykorzystać charakterystyczne logo jaskółki w locie. Koncepcja raczej nierealna i nieprzystająca do nowej hali. Znane logo pochodzi z dawnego znaku Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach, zostało zaadaptowane dla Zakładów Azotowych im. Feliksa Dzierżyńskiego, później zmienione zostało dla potrzeb „Azotów” jako spółki i sygnowano nim worki z nawozami sztucznymi. Ostatnia modyfikacja, już bardzo symboliczna, powstała dla Grupy Azoty. Logo używane było też przez lata i bywa stosowane obecnie przez żużlowców i piłkarzy Unii Tarnów, nie można też zapomnieć o Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka”. Do nowej hali raczej nie pasuje. Przypomnijmy, iż do historycznej już nazwy nawiązał projektant nowego obiektu – widok dachu z góry przypomina ogon jaskółki w locie, co powinno zadowolić wielbicieli nazwy nieistniejącej już hali. Reasumując: nowa hala i nowa nazwa – Tarnów Arena. - kończy Ireneusz Kutrzuba.

Komentarze...