Kolejne przypadki oszustw metodą "na BLIK-a"
access_time 2019-08-12 15:45:00
Oszustwo „na BLIK-a” to stosunkowo nowy i coraz bardziej popularny sposób przestępców na wyłudzanie pieniędzy. Oszuści pokonując zabezpieczenia, włamują się i przejmują konto na portalu społecznościom, a następnie za pomocą komunikatora proszą znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu bądź tym, że właśnie stoją przy kasie, a zapomnieli portfela. Tarnowska policja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń w tej sprawie.

Na przełomie lipca i sierpnia tarnowska policja przyjęła siedem zgłoszeń o oszustwie na BLIKa. Ostatnie miało miejsce w zeszłym tygodniu. W pięciu przypadkach mieszkańcy Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego stracili w sumie ponad 3000 złotych. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły jedynie usiłowania popełnienia oszustwa. Najmniej szczęścia miała 21-letnia mieszkanka powiatu tarnowskiego, która zanim się zorientowała o oszustwie, przekazała rzekomej przyjaciółce blikiem 1000 złotych. Kolejne osoby akceptowały mniejsze transakcje, po 500 oraz 700 złotych za zakupy w sklepach internetowych.

Policjanci radzą, aby nie udostępniać nikomu kodu BLIK i zawsze weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Bezwzględnie powinniśmy też strzec haseł dostępowych do swoich kont i pamiętać, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. 

Komentarze...