Rolnicy z gminy Tarnów podziękowali za plony
access_time 2019-08-12 21:39:00
W niedzielę na stadionie LKS Dunajec w Zbylitowskiej Górze odbyło się coroczne święto plonów gminy Tarnów. Był to nie tylko czas podziękowań za zbiory, ale także okazja do poznania obyczajów ludowych i wspólnej zabawy.

Dożynki gminy Tarnów tradycyjne rozpoczęły się wspólną modlitwą w intencji rolników i ich plonów. Mszę św. odprawił ks. Józef Kaczmarski, dziekan dekanatu Tarnów – Zachód. Z kolei starostowie dożynkowi – Maria Potempa i Marcin Leśniak przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzowi uroczystości – wójtowi gminy Tarnów Grzegorzowi Koziołowi.

Obrzęd dożynkowy zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej, a staropolskie tańce i przyśpiewki zespół „Świerczkowiacy”. Tradycyjne wieńce z kłosów, ziaren zbóż, z warzywami i owocami przygotowały sołectwa Zbylitowska Góra, Biała, Błonie, Poręba Radlna, Wola Rzędzińska, Jodłówka-Wałki, Zawada i Łękawka. W tym roku w konkursie na najpiękniejszą koronę dożynkową zwyciężył wieniec KGW z Poręby Radlnej, drugie miejsce zajęło KGW z miejscowości Jodłówka-Wałki, a trzecie KGW z Łękawki.

W ramach dożynek wręczono również tytuł „Najpiękniejszej Małopolskiej Wsi” przedstawicielom podtarnowskiej miejscowości Zawada. Konkurs zorganizował samorząd Małopolski. Symboliczny czek na 60 tys. zł odebrał z rąk Anny Pieczarki z zarządu województwa małopolskiego sołtys Zawady Zbigniew Partyński.- Szukaliśmy najpiękniejszych, nowatorskich i po raz pierwszy również takich małopolskich wsi, które pięknie prezentują się w sieci. Chcieliśmy zobaczyć czym żyją lokalne społeczności, czym mogą się pochwalić, a tym samym zachęcić turystów do obejrzenia tych urokliwych zakątków - mówiła Anna Pieczarka.

Gwiazdą tegorocznych dożynek była kapela Baciary oraz Margaret.

Komentarze...