Łukasz Maciejewski nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
access_time 2019-09-06 14:22:00
Łukasz Maciejewski, tarnowianin, uznany krytyk filmowy i wykładowca łódzkiej szkoły filmowej został już po raz czwarty nominowany do prestiżowej Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, tym razem w kategorii „najlepszy krytyk filmowy”.

Nagrody PISF mają szczególny charakter, bo choć dotyczą branży filmowej, to przyznaje się je osobom i instytucjom niezwiązanym z produkcją filmów. To jedyne polskie wyróżnienia, których celem jest nagrodzenie szczególnych osiągnięć osób i instytucji, wspierających rozwój kinematografii, promujących jej dorobek i ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Łukasz Maciejewski, nominowany do nagrody już kolejny raz, rok temu zwyciężył w kategorii „najlepsza książka o tematyce filmowej”. Kapituła uhonorowała w ten sposób jego „Aktorki. Odkrycia”, a wyróżniony nominacją, również w ubiegłym roku, został kierowany przez niego festiwal filmowy Przegląd Kino Na Granicy w Cieszynie.

Wśród pozostałych tegorocznych nominowanych są między innymi: festiwal filmowy Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, 15. edycja festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa CAMERIMAGE, Opus Film za promocję filmu „Zimna wojna” na 72. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, „Polska szkoła filmowa” - książka autorstwa profesora Marka Hendrykowskiego, Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej (FINA) i Andrzej Pągowski - autor plakatu filmu „Obywatel Jones”. Łukasz Maciejewski podkreśla, że nominacja jest dla niego dużym wyróżnieniem. - Traktuję je jako dostrzeżenie przez zgłaszających i kapitułę moich licznych działań, na sukces których pracuje przecież zawsze wiele wspaniałych osób. Pamiętajcie, to nasza wspólna nominacja.

Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznawane są od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury. Wyboru nominowanych i nagrodzonych dokonuje kapituła, a tegoroczna uroczysta gala wręczenia nagród laureatom odbędzie się 17 września, podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Komentarze...