Małopolska promowała się na dożynkach prezydenckich w Spale
access_time 2019-09-16 12:27:00
W niedzielę w Spale odbyły się główne uroczystości Dożynek Prezydenckich. Rolnikom za ich pracę i plony dziękowali między innymi prezydent Andrzej Duda i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dwudniowym uroczystościom towarzyszył szereg atrakcji m.in.: konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, występy zespołów ludowych, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów, w którym zaprezentowało się również województwo małopolskie. Nasz region reprezentowała Anna Pieczarka z zarządu województwa oraz Iwona Gibas, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Małopolskie stoisko zostało wystylizowane na wzór zalipiańskiej chaty. Odwiedzający mogli podziwiać nie tylko niezwykłe wnętrza, ale także wziąć udział w warsztatach malowania zalipiańskich motywów, które prowadziły malarki z tej wsi. 

Przez dwa dni goście pawilonu mogli brać udział w pokazach gotowania oraz posmakować miodów z gospodarstwa pasiecznego „Rój” Grzegorza Kozioła, tłoczonych na zimno soków z Tłoczni Pawłowscy, Pstrąga Ojcowskiego oraz wody Kinga Pienińska i wina z Winnicy Dąbrówka z Dąbrówki Szczepanowskiej. Koło gospodyń wiejskich "Kryspinianki" z Kryspinowa przygotowało maczankę krakowską na kukiełce lisieckiej i rosół galicyjski. Koło gospodyń wiejskich z Jonin przyrządziło jonińskie pierogi z kapustą, dziczyzną i prawdziwkami oraz zupę białą - fasola na dziczyźnie. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy wziął udział wieniec z Poręby Radlnej koło Tarnowa. Taniec i śpiew wokół wieńca wykonały Kapela Ludowa Sieciechowianie (gmina Wierzchosławice) oraz Zespół Folklorystyczny Gwoździec z gminy Zakliczyn.

- Zdaniem pary prezydenckiej, stoisko Małopolski było w tym roku najpiękniejsze i najliczniej odwiedzane. Okazja do promocji naszego regionu została znakomicie wykorzystana - przekonuje Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego.  

Tradycja dożynek prezydenckich w Spale została zapoczątkowana w 1927 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego. 

Fot. UMWM

Komentarze...