Dzień Sybiraka i 80. rocznica inwazji sowieckiej
access_time 2019-09-17 15:39:00
17 września mija 80. rocznica ataku Związku Radzieckiego na Polskę, której konsekwencją były masowe wywózki w głąb ZSRR obywateli polskich z Kresów. Wielu z nich zostało na „nieludzkiej ziemi” na zawsze. Obchodzony dziś Dzień Sybiraka ma upamiętniać wszystkich Polaków, którzy zginęli na zesłaniu, którym udało się po tułaczce powrócić do kraju, oraz tych, którzy pozostali w miejscu zesłania.

Tarnowskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 9. zapaleniem zniczy i modlitwą przy symbolicznym grobie Sybiraków na Cmentarzu Starym w Tarnowie. Następnie, o godz. 10. w Bazylice Katedralnej  odprawiona została Msza święta pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Kamieńskiego w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odczytany został Apel Pamięci, złożono wieńce i zapalono znicze pamięci.

Przypomnijmy, że 17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał w ten sposób pakt o nieagresji, który obowiązywać miał do końca 1945 roku.

Dzień Sybiraka ustanowiony został ustanowiony 27 września 2013 roku, kiedy Sejm podjął przez aklamację uchwałę w tej sprawie.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...