I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie świętuje jubileusz 460-lecia
access_time 2019-10-03 03:47:00
Kamil Juszczyk i zespół Kontrabanda ‘11 wraz z gośćmi wystąpią 4 października na koncercie z okazji 460 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Koncert absolwentów szkoły rozpocznie się o 19 w Amfiteatrze Letnim, po nim, o godzinie 20 zagra gwiazda wieczoru - grupa Przystanek Mrówkowiec.

I LO im. K. Brodzińskiego świętuje w tym roku jubileusz 460 lat tradycji szkoły i oświaty w Tarnowie. Właśnie w czerwcu 1559 roku hetman Jan Tarnowski podpisał akt donacyjny i przekształcił dotychczasową szkołę diecezjalną w nowego typu gimnazjum. Hetman przeprowadził reformę szkolną zainspirowany działalnością wybitnych przedstawicieli kultury i nauki odrodzenia: Stanisława Orzechowskiego, Klemensa Janickiego, Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja.

Rocznicowe obchody jubileuszu I LO  rozpoczną się już dziś. W dniach 3 – 5 października odbędą się między innymi gra terenowa dla młodzieży szkolnej i mieszkańców Tarnowa, Ogólnopolski Turniej Najstarszych Szkół w Polsce w siatkówce dziewcząt, uroczysta gala w hali widowiskowo - sportowej przy ulicy Gumniskiej, otwarcie Izby Pamięci Historii Szkoły, zaprezentowanie projektu muralu upamiętniającego jubileusz, okolicznościowe wystawy i dyskusje panelowe. Obchodom rocznicy będzie też towarzyszyć Zjazd Dyrektorów Najstarszych Szkół w Polsce. Jednym z punktów programu jest sobotni koncert w Amfiteatrze Letnim przy ulicy Kopernika, sąsiadującym ze szkołą. Organizatorzy zastrzegają, że w razie niepogody przeniosą koncert do szkolnej hali sportowej. W czasie koncertu prowadzona będzie internetowa zbiórka na leczenie absolwentki I LO, Doroty Jakus – Stogi.

Komentarze...