34 miliony na kształcenie zawodowe i wychowanie przedszkolne w powiecie tarnowskim
access_time 2019-10-11 16:12:00
Prawie 25 mln zł na rozwój szkolnictwa zawodowego i blisko 9 mln zł na wychowanie przedszkolne – dofinansowania projektów na taką kwotę otrzymały samorządy, placówki oświatowe i rzemieślnicze oraz firmy z subregionu tarnowskiego. Listy intencyjne informujące o przyznanych środkach finansowych wręczyła dziś w Starostwie Powiatowym w Tarnowie Anna Pieczarka z zarządu województwa wraz z dyrektorem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafałem Soleckim.

- To duże milionowe kwoty na projekty, które będą służyć naszym najmłodszym mieszkańcom. Powstaną nowe miejsca w przedszkolach, będą nowe i atrakcyjne formy zajęć dla przedszkolaków, rozwijać się będzie szkolnictwo zawodowe. To bardzo ważne, bo pracodawcy w naszym regionie potrzebują dobrze wykwalifikowanych pracowników w różnych zawodach - mówiła Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Tarnowskiemu Centrum Kształcenia Ustawicznego przyznano dofinansowanie w wysokości blisko 8 mln zł na drugi etap przedsięwzięcia „Kwalifikacje zawodowe sukcesem na rynku pracy”, a Zespół Szkół Budowlanych w Tarnowie dostał 4 mln zł na budowlane centrum kompetencji w tej placówce. Natomiast Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie będzie miała do dyspozycji 3,7 mln zł na kontynuowanie programu „Edukator”.

Powiat tarnowski otrzymał przeszło 4,6 mln zł również na drugi etap projektu „Mistrzowie w zawodzie”. Dzięki tym pieniądzom w Tuchowie powstanie jedna z najnowocześniejszych w Polsce pracowni spawalniczych.

- Chcemy kształcić pod potrzeby rynku pracy, a przedsiębiorcy zgłaszają nam zapotrzebowanie na spawaczy. Oprócz tego planujemy urządzenie innych pracowni specjalistycznych. Na przykład w Zakliczynie budowlanej, a w Ciężkowicach cukierniczej – stwierdził starosta tarnowski Roman Łucarz.

Powiat brzeski na projekt „Fachowcy w swojej branży” z funduszy europejskich otrzymał 3,6 mln zł.

Jeśli chodzi o dofinansowanie zadań w ramach wychowania przedszkolnego to w subregionie tarnowskim na tworzenie nowych miejsc dla przedszkolaków i rozszerzenie oferty o dodatkowe zajęcia pieniądze przyznano gminom Dębno, Rzepiennik Strzyżewski, Ciężkowice, Szczurowa i Żabno. Zakwalifikowano też wnioski złożone przez podmioty niepubliczne, które prowadzą placówki i ośrodki wychowania przedszkolnego.

Komentarze...