Ks. Prof. Michał Heller z nagrodą specjalną Totus Tuus
access_time 2019-10-12 22:01:00
Ks. prof. Michał Heller został uhonorowany nagrodą specjalną TOTUS TUUS. Prestiżowe wyróżnienie zwane też "katolickim Noblem" odebrał w sobotę, 12 października, podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda TOTUS TUUS przyznawana jest przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia od 19 lat, corocznie, w przeddzień Dnia Papieskiego. Wyróżnienie, nazywane również „katolickim Noblem”, honoruje osoby i instytucje, które poprzez swoje działania w sposób szczególny przyczyniają się do promowania wartości i godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Laureaci otrzymują srebrną statuetkę w postaci anioła, dłuta krakowskiego rzeźbiarza Wincentego Kućmy oraz nagrodę finansową w wysokości 50 tysięcy złotych.

Nagrody TOTUS TUUS przyznawane są w czterech kategoriach oraz w kategorii specjalnej.

Nagrodę specjalną za "budowanie mostów między nauką empiryczną a teologią" otrzymał ks. prof. Michał Heller - tarnowianin, światowej sławy uczony, wybitny kosmolog, filozof i teolog. Pierwszy i jak dotąd jedyny polski laureat Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Pomysłodawca, fundator i dyrektor Centrum Badań interdyscyplinarnych w Krakowie. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, członek Papieskiej Akademii Nauk i twórca modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Ks. prof. Heller naukę zarówno rozwija, jak i popularyzuje, w licznych książkach i artykułach. Poza wieloma doktoratami honoris causa oraz Nagrodą Templetona, ks. Heller jest m.in. kawalerem Orderu Orła Białego, Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, laureatem Medalu św. Jerzego oraz Super Wiktora Specjalnego.

Do diecezji tarnowskiej trafiła również nagroda TOTUS TUUS w kategorii "Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II". Uhonorowane nią zostało diecezjalne wydawnictwo dla najmłodszych "Promyczek Dobra". Miesięcznik został powołany do życia 1 lutego 1999 roku, przez ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, ale był wydawany był dużo wcześniej - jego pierwszy numer ukazał się w grudniu 1991 roku. W chwili powstania wydawnictwa nakład gazety wynosił ponad 40 tys. egzemplarzy. Obecnie wydawnictwo publikuje co miesiąc dwa pisma dla dzieci „Promyczek Dobra” oraz „Mały Promyczek”. Gazeta wydawana jest w Bazylice świętej Małgorzaty w Nowym Sączu.

Pozostali laureaci to Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym "Misericordia" z Lublina (w kategorii "Promocja godności człowieka"), Piotr Pałka - założyciel i dyrygent chóru Voce Angeli, a także autor hymnu Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI w 2006 roku (w kategorii "Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej") i Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia, która otrzymała nagrodę w kategorii "Totus medialny" im. bp. Jana Chrapka.

Fot. Archiwum / Topol

Komentarze...