Bezpłatne sadzonki lipy trafiły do mieszkańców Tuchowa
access_time 2019-10-22 11:25:00
Łącznie 400 sztuk sadzonek lipy drobnolistnej rozdali mieszkańcom Tuchowa i regionu urzędnicy wraz z tuchowskim Kołem Pszczelarzy. Dlaczego akurat lipy drobnolistnej? Bo gatunek ten uchodzi za drzewo wybitnie miododajne. Zakwita w pierwszej dekadzie lipca i kwitnie około dwóch tygodni. Inicjatorzy akcji zachęcają, aby okoliczni gospodarze posadzili na swoich posesjach choć jedno takie drzewo.

Pszczelarze biją na alarm. Zanieczyszczenie środowiska, nieumiejętne stosowanie środków chemicznych w rolnictwie, rosnące połacie nieużytków i przewaga upraw monokulturowych w rolnictwie powodują, że pszczoły masowo giną. Dodatkowo pasieki są dziesiątkowane przez choroby. Szczególnie niebezpieczne są roztocza varroa destructor, które wywołują znaną od lat chorobę – warrozę.

Akcję "Posadź lipę" przeprowadzono na tuchowskim rynku dwukrotnie. Pierwszą 11 października, drugą w miniony weekend. Obie cieszyły się ogromną popularnością. Sadzonki rozeszły się w kilkadziesiąt minut.

- Z tych sadzonek w przyszłości wyrosną potężne lipy, które staną się bogatym źródłem nektaru dla pszczół. - zachwala akcję pan Marian, jeden z lokalnych pszczelarzy - Żeby zebrać nektar na 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić aż 4 miliony kwiatów. Dlatego tak ważne jest sadzenie miododajnych roślin.

Fot. UM Tuchów

Komentarze...