Robotnicy zniknęli, prace stoją w miejscu. Co dalej z rozbudową Lwowskiej?
access_time 2019-10-23 09:14:00
Pomimo pięknej, niemal letniej pogody, z placu rozbudowy ulicy Lwowskiej zniknęli drogowcy, a prace stanęły w miejscu. Dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji, Artur Michałek przekonuje, że wykonawca zajmuje się rozbiórką przydrożnych budynków, które kolidują z przebiegiem infrastruktury podziemnej. Okazuje się jednak, że remont przerwały "problemy natury proceduralnej".

Remont Lwowskiej miał być gotowy już jesienią 2018 roku, prace jednak nie ruszyły,  bo jak informował magistrat, na przeszkodzie stanęła przedłużająca się budowa wiaduktu kolejowego nad ul. Gumniską. Po otwarciu przejazdu pod wiaduktem, drogowcy zamiast remontu Lwowskiej rozpoczęli jednak prace przy ulicy Słonecznej. Artur Michałek z Zarządu Dróg i Komunikacji tłumaczył wówczas, że o kolejności remontów zdecydowały pieniądze. Na ulicę Słoneczną miasto otrzymało dofinansowanie, które należało rozliczyć do końca roku.

Ostatecznie zgoda na planowaną od dawna przebudowę ul. Lwowskiej została wydana 23 maja br. Zezwolenie to dało podstawę przystąpienia do prac przez firmę Strabag, która wygrała przetarg i ma wykonać inwestycję w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Nieoficjalnie wykonawca za roczne opóźnienie wini miasto, które nalegało, żeby droga została zaprojektowana i wybudowana w standardzie drogi głównej. Na to z kolei nie zgodziło się Ministerstwo Infrastruktury, klasyfikując Lwowską w standardzie drogi głównej przyśpieszonej. Co więcej - jak powiedział nam Łukasz Mielnik z biura prasowego Strabag - W fazie realizacyjnej pojawiły się roboty dodatkowe, na które wymagane jest przeprowadzenie oddzielnego postępowania przetargowego przez zamawiającego. Na chwilę obecną nie wszystkie z tych postępowań zostały już przeprowadzone. Powyższe procedury mają wpływ na harmonogram i realizację prac. Cały czas prowadzimy rozmowy z zamawiającym, ostatnie spotkanie miało miejsce 18 października. Naszym celem jest wyparowanie rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron w zakresie kwestii aneksowania umowy. Na obecną chwilę jest to naszym priorytetem, ponieważ jako wykonawcy zależy nam na możliwie szybkim wznowieniu prac w zakresie realizacji głównego zadania na tym kontrakcie.

Remont Lwowskiej planowo ma się zakończyć w drugiej połowie 2020 roku, jednak możliwe, że w związku z problemami, wykonawca będzie wnioskował o przedłużenie terminu, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Komentarze...