Pleśna dba o dziedzictwo historyczne
access_time 2019-11-08 18:06:00
W Pleśnej odbyła się konferencja historyczna „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”.

- Żaden inny region w Polsce nie ma tak znaczącego dziedzictwa dotyczącego cmentarzy wojennych z lat 1914 – 1918. To „znaki pamięci”, to „świadectwa Wielkiej Wojny” naszego regionu. To w końcu unikatowy na skalę europejską zbiór znakomitych projektów architektonicznych. Wszystko dzięki wysiłkowi wielu osób, a w szczególności tytanicznej pracy Oddziału Grobów Wojennych, który od 1916 roku porządkował bitewne pola, co wynikało z ogromnego poszanowania godności żołnierza, bez względu na narodowość. Na terenie gminy Pleśna ostatecznie ustalono 19 cmentarzy. Czas, który odcisnął swoje piętno, stosunek komunistycznych władz sprawiły, że przez lata zostały zapomniane, często zdewastowane. Obecnie zwracany jest bardzo mozolnie tym szczególnym miejscom ich pierwotny wygląd. Jest to możliwe dzięki dużej wrażliwości i pracy wielu osób za co serdecznie dziękuję. Ale jest to także ogromna zasługa wieloletniej pracy Austriackiego Czarnego Krzyża – podkreślał Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu gości, m.in. właśnie przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża, czyli organizacji, której zadaniem jest m. in. opieka na cmentarzami wojskowymi z I wojny światowej - brygadier dr Johannes Kainzbauer, pułkownik prof. Erwin Fitz i Josef Riedl. 

Wykłady i prelekcje na temat wojennej historii Pleśnej i powiatu tarnowskiego prezentowali profesor dr hab. Andrzej Olejko, Janusz Kozioł, zastępca dyrektora ds. naukowych w Muzeum Okręgowym w Tarnowie i dr Agnieszka Partridge. Starosta tarnowski Roman Łucarz przypomniał, że duża liczba cmentarzy wojskowych świadczy o istotnej roli tych terenów podczas I wojny światowej. Na okolicznych nekropoliach spoczywają żołnierze wielu narodowości, a pamięć o nich jest wciąż żywa dzięki tym, którzy próbują zachować dziedzictwo historyczne.

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci - Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna”. Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała pozyskała na niego dotację ze środków Województwa Małopolskiego w wysokości 30 tys. zł. W ramach projektu przewidziano również wydanie przewodnika po bitwie i cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku oraz wieczór autorski poświęcony publikacji.

Z kolei już w najbliższą niedzielę w Łowczówku odbędzie się XXI Zlot Niepodległościowy. Uroczystość rozpocznie o godz 11 Msza św. polowa pod przewodnictwem bp Andrzeja Jeża. Po jej zakończeniu zaplanowano ceremonię oficjalną, następnie piknik historyczny ze śpiewaniem pieśni legionowych oraz żołnierską grochówką.

Komentarze...