"Czas wolny" - wernisaż wystawy zainauguruje ArtFest
access_time 2019-11-12 03:37:00
„Czas wolny” to hasło przewodnie tegorocznej odsłony Festiwalu Sztuki Artfest im. Bogusława Wojtowicza. Zainauguruje go historyczna wystawa prezentująca nie tylko sposoby spędzania wolnego czasu zimą, głównie w okresie 20 - lecia międzywojennego, ale także style życia, nastroje społeczne, rozwój, lokalne zasoby pamiątek. Wernisaż odbędzie się 15 listopada o godz. 19 w Centrum Sztuki Mościce.

"Czas wolny" - wystawa w ramach XVI edycji Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza, w której będziemy opowiadać nie tyle o leniuchowaniu, ile o uprawianiu sportów w zimie. Przede wszystkim w sposób amatorski, ale także - przynajmniej dla niektórych - bardziej wyczynowy.

Nie bez powodu na miejsce ekspozycji proponujemy wnętrza Centrum Sztuki Mościce. Mościce są szczególnie ważną dla Tarnowa dzielnicą, nie tylko przemysłową, ale także mieszkaniową, integrującą lokalną społeczność poprzez miejsce pracy, a także spędzania wolnego czasu. Skąpana w zieleni dzielnica, której założenie i lokalizacja stanowi odzwierciedlenie troski o mieszkańców, sprzyja także uprawianiu sportów i rekreacji. Prężnie działają tu sekcje i kluby sportowe, których tradycja sięga dwudziestolecia międzywojennego i wiązana jest z mecenatem Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie. Tuż przed II wojną, w 1939 roku, Towarzystwo Sportowe „Mościce” liczyło ok. 600 członków. W 1933 funkcjonował tu tor łyżwiarski, a Towarzystwo Narciarskie w okresie letnim utrzymywało korty tenisowe i kąpielisko nad Dunajcem. Także teraz, na tym stosunkowo niewielkim przyzakładowym terenie, przy znaczącym udziale Fabryki, zrealizowano najważniejsze w mieście obiekty sportowe: Miejski Dom Sportu - hala sportowa, z pływalnią krytą i letnią, stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, mobilne lodowisko sztuczne, miejski stadion żużlowy. W sąsiedztwie Centrum trwa modernizacja hali sportowej „Jaskółka”. Najważniejsze obiekty wybudowane zostały w stylu modernistycznym i wpisują się w niemalże zabytkowy charakter tej dzielnicy. Oprócz dawnego sprzętu narciarskiego, sań, elementów wyposażenia narciarzy i łyżwiarzy, na wystawie zobaczymy także stare plakaty, karty pocztowe, obrazy i realia poświęconej tej tematyce.

Dzięki życzliwości Biblioteki Publicznej i PTTK w Krynicy, na wystawie pokazujemy archiwalne zdjęcia z Krynicy, miejsca, do którego w okresie zimowym nadal chętnie wyjeżdżają tarnowianie. W pobliskim Czarnym Potoku przez lata funkcjonował ośrodek wypoczynkowy Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Tarnowie. Dla wielu z nas, tradycją stały się weekendowe wypady na stoki narciarskie na Słotwinach i okolicy, w Suchej Dolinie koło Piwnicznej, w Szczawnika i Wierchomli koło Muszyny.

Eksponaty prezentowane na wystawę wypożyczone zostaną z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, z Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Archiwalne zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Tomaszewskiego. Ciekawostką na wystawie będzie króciutki film archiwalny pokazujący nieistniejącą dziś skocznię narciarską na górze św. Marcina, udostępniony przez tarnowianina p. Marka Kamienieckiego.

Na przestrzeni czasu - dzięki nowym technologiom i sprzętom - zmieniają się sposoby uprawiania zimowego szaleństwa, jednak idea pozostaje ta sama. Są nią ruch na powietrzu i doskonała zabawa.
Wystawę o znamiennym tytule „Czas wolny”, dedykujemy wszystkim, z utęsknieniem oczekującym zimy!

 
Organizatorzy wystawy:
Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Centrum Sztuki Mościce
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
 
Wystawa czynna: 15 listopada 2019 - 6 stycznia 2020. Wstęp wolny.

Fot. Zdjęcia  Stanisława Barabasza ze zbiorów rodziny Dvořáków.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A