Uroczystości patriotyczne na cmentarzu w Łowczówku
access_time 2019-11-12 09:24:00
Mimo fatalnej pogody setki mieszkańców zdecydowało się wyjść z domu i uczestniczyć w XXI Zlocie Niepodległościowym, który odbył się w niedzielę na cmentarzu wojskowym nr 171 w Łowczówku.

Mszę świętą polową odprawił biskup tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił także odnowiony cmentarz z mogiłami legionistów. W swojej homilii bp Andrzej Jeż podkreślał, że Polska mogła zaistnieć dzięki daninie krwi poległych.

- To miejsce jest dla nas bardzo ważne, czujemy potrzebę wyznawania oraz okazywania naszej czci i miłości wobec ojczyzny, której wolność, tak drogo została odkupiona - mówił biskup. Powtarzał także, że najbardziej cenimy to, co przychodzi nam z wielkim trudem, wysiłkiem, z poświęceniem wielu sił. 

List do uczestników uroczystości przysłał premier Mateusz Morawiecki, a wziął w niej udział m.in. między innymi ojciec prezydenta RP prof. Jan Tadeusz Duda, pełniący od niedawna funkcję przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

- Kiedy patrzę na ten cmentarz i zgromadzonych tutaj ludzi to uświadamiam sobie jak jesteśmy silni duchem i jak silna jest nasza pamięć. Cieszy, że jest tu tak wielu młodych ludzi, że są reprezentanci różnych pokoleń. Dbałość o to miejsce to świadectwo naszej kultury, naszego patriotyzmu i wdzięczności względem tych, którzy przeszło sto lat temu walczyli o niepodległość naszej ojczyzny - mówił przewodniczący SWM.

Uroczystości odbyły się z udziałem Kompanii Honorowej wystawionej przez 6. Brygadę Powietrznodesantową im. Gen. Władysława Sosabowskiego z Krakowa. Zlot zakończyła biesiada przy ognisku. 

Na cmentarzu wojennym w Łowczówku w 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano pochowano 483 żołnierzy poległych głównie w grudniu 1914 r. w bitwie pod Łowczówkiem oraz w pierwszych dniach maja 1915 r. Spoczywają tam Polacy z 1. i 5. Pułku Piechoty Legionów Polskich, a także żołnierze armii austriackiej i rosyjskiej.

Organizatorem XXI Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku było Starostwo Powiatowe w Tarnowie wraz z Gminami Pleśna i Tuchów.

Fot. Artur Gawle

Komentarze...