Nauka i wiara: razem czy osobno? Wieczór filozoficzny z ks. dr. hab. Tadeuszem Pabjanem
access_time 2019-12-02 09:30:00
Czy można pogodzić wiarę w stworzenie świata przez Boga z wiedzą naukową? A może nowoczesny, naukowy światopogląd wyklucza religijność i czyni z niej zabobon? Temu niezwykle frapującemu zagadnieniu poświęcony był piątkowy wieczór filozoficzny z ks. dr. hab. Tadeuszem Pabjanem, wykładowcą filozofii przyrody i filozofii nauki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, bliskim współpracownikiem ks. prof. Michała Hellera, autorem książek i licznych publikacji.

Niewłaściwe rozumienie metodologii nauk oraz teologii, konflikt wartości, problem komunikacyjny, ignorancja, to jedne z wielu przyczyn trudności w pogodzeniu nauki z wiarą. Dodatkowo fatalne błędy popełnione w przeszłości przez kościół, takie jak sprawa Galileusza czy zamordowanie przez chrześcijan Hypatii z Alekdandrii, przyczyniły się do tego, że Kościół jest postrzegany jako instytucja, która jest przeciwnikiem nauki.

Uczony przyznał, że są racje przemawiające za tym, by te dwa różne, równoległe światy zachowały swoją autonomię i zróżnicowanie, jednak religia nie może zamykać się na naukowy obraz świata, lub - co gorsze - posługiwać się tym, który jest przestarzały.

- Według mnie, jednym z ważniejszych argumentów za tym, że wiara i nauka powinny być razem, jest ten, że żyjemy w jednej rzeczywistości, niepodzielnej. Nie jest tak, że rzeczywistość duchowa i materialna to dwa oddzielne światy. Jesteśmy jednością, dlatego opis ten powinien być spójny, żebyśmy jako osoby wierzące nie żyli w świecie schizofrenicznym - mówił ks. Pabjan, przypominając też, że podobne stanowisko w tej kwestii reprezentuje ks. prof. Michał Heller, podobnie wypowiadali się również Jan Paweł II, czy abp Józef Życiński.

Kolejne spotkanie z serii "Wieczory Filozoficzne" 20 grudnia o godz. 19 w siedzibie Alegorii przy Placu Kazimierza 5.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A