"We wrześniu nie było ekspertyzy!" Starosta tarnowski odpowiada na zarzuty posłanki Augustyn
access_time 2019-12-03 11:49:00
- We wrześniu nie było żadnej ekspertyzy - mówi starosta tarnowski Roman Łucarz, komentując zarzuty Urszuli Augustyn. Posłanka twierdzi, że zamknięcie mostu na Dunajcu w Ostrowie mogło być celowo wstrzymywane z powodu trwającej kampanii wyborczej do parlamentu, natomiast decyzja o zamknięciu mostu opierała się na wynikach wrześniowej ekspertyzy. Parlamentarzystka zapowiada zgłoszenie sprawy do prokuratury.

- Ekspertyza, na podstawie której zamknięta została przeprawa w Ostrowie była ekspertyzą konstrukcyjną - tłumaczy starosta tarnowski. - Taka została wykonana po raz pierwszy w historii tego mostu i to na jej podstawie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który ją zlecił, wydał decyzję o zamknięciu mostu. Wszystkie wcześniejsze ekspertyzy były ekspertyzami technicznymi. Na podstawie tych ekspertyz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dopuszczał ten most do ruchu. Obowiązująca wciąż ekspertyza techniczna dopuszczała użytkowanie mostu do końca 2019 roku - tłumaczy Roman Łucarz. Ta właśnie ekspertyza konstrukcyjna i opinia do niej, wykonana przez prof. Tomasza Siwowskiego, zostały przekazane i odebrane przez Zarząd Powiatu Tarnowskiego 27 listopada, czyli w tym samym dniu, w którym most został zamknięty. Starosta przekonuje, że były to jedyne ekspertyzy tego obiektu wykonane w tym roku.

Roman Łucarz odniósł się też do zarzutów o braku zakazu wjazdu na most dla ciężarówek. Jego zdaniem na bazie ekspertyz technicznych nie można było ograniczyć ruchu pojazdów ciężkich na moście, bo nie zawierały one takich wskazań. - Przedsiębiorcy dawali nam jasno do zrozumienia, że jeżeli zamkniemy most dla ruchu ciężkiego, to wystąpią na drogę sądową, domagając się odszkodowań za straty z tym związane. Nie mając podstaw do ograniczenia ruchu pojazdów ciężkich na moście w Ostrowie, decyzji takiej nie mogliśmy podjąć - stanowczo stwierdził starosta tarnowski.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A