"Chcemy budować Polskę, z której będzie dumny Witos". Andrzej Duda na uroczystościach w Wierzchosławicach
access_time 2020-01-20 08:17:00
W niedzielę z okazji 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, do Wierzchosławic przyjechał prezydent Andrzej Duda. Głowie państwa towarzyszyli europosłanka Beata Szydło, komisarz UE do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Odczytano również listy od premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Niedzielne wydarzenie rozpoczęła Msza święta w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawił biskup tarnowski Andrzej Jeż. Po niej złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod grobem Witosa na miejscowym cmentarzu parafialnym. Natomiast ostatnim punktem programu była konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach.

W swoim przemówieniu prezydent podkreślał, że Wierzchosławice poprzez osobę Wincentego Witosa są symbolem polskiej wsi i polskich chłopów. - Witos był w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała – akcentował prezydent. Andrzej Duda z dumą wypowiadał się również o współczesnych rolnikach produkujących polską żywność - To jest wielka rola, którą dzisiaj spełniają polscy rolnicy i realizują ją w sposób doskonały. To jest dzisiaj ogromna część polskiego PKB, ogromna część polskiej gospodarki, dynamicznie się rozwijającej, coraz nowocześniejszej. To jest ogromna, zwiększająca się z roku na rok, część polskiego eksportu - mówił prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że idąc drogą wytyczoną przez Witosa, będziemy mieć Polskę taką, o jakiej on marzył, w której polska wieś będzie wszechstronnie wspierana przez państwo polskie. - Chcemy budować Polskę, z której - bo wierzę w to, że obserwuje nas - będzie dumny Wincenty Witos. - podkreślił.

Prezydent Duda odwiedził Wierzchosławice po raz trzeci. Wcześniej brał udział w urodzinach Witosa w 2015 roku, gdy był jeszcze kandydatem na prezydenta i w 2018 roku, kiedy świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości.

Organizatorami uroczystości byli NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i starostwo powiatowe.

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, posiadającej dwumorgowe gospodarstwo. Był politykiem - jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Spoczął w rodzinnych Wierzchosławicach; w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy. Witos był autorem m.in. "Wyboru pism i artykułów", trzytomowych "Moich wspomnień" oraz "Mojej tułaczki". W 1921 r. odznaczony został Orderem Orła Białego.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...