Szpital Szczeklika w setce najlepszych szpitali w rankingu "Rzeczpospolitej"
access_time 2020-02-06 11:44:00
Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie zajął 27 miejsce w ogólnopolskim rankingu szpitali przygotowywanym przez przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) oraz dziennik "Rzeczpospolita".

Jak co roku Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z dziennikiem "Rzeczpospolita" wyłania „złotą setkę” najlepszych szpitali w Polsce. W tym roku, z uwagi na trudną sytuację finansową większości placówek, tylko 202 na ponad 800 szpitali w kraju poddało się ocenie. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie w tegorocznej edycji zajął 27 miejsce w Polsce oraz 2 w Małopolsce.

Zestawienie powstaje na podstawie ankiet wypełnionych między innymi przez dyrektorów lecznic, w których oceniany jest sprzęt, jakim dysponuje placówka. Pod uwagę brane są takie czynniki jak zasilanie w media, wyposażenie bloku operacyjnego, diagnostyka, systemy informatyczne, jakość usług, polityka lekowa, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, analiza skarg czy kwalifikacje personelu.

Ocena szpitali obejmuje zagadnienia w trzech obszarach funkcjonowania. W obszarze „opieki medycznej” oceniane były między innymi kadra medyczna i jej kwalifikacje, diagnostyka medyczna, polityka lekowa, blok operacyjny, systemy sterylizacji, czyli to wszystko, co przekłada się na poziom leczenia i bezpieczeństwo pacjentów. W kategorii „jakość usług” ocenie podlegały między innymi certyfikaty jakości – szczególnie akredytacja medyczna, gwarantująca spełnianie szczegółowych standardów a ponadto zdarzenia niepożądane oraz komfort pobytu pacjentów i komfort pracy personelu. W zakresie „zarządzania” kryteriami oceny były m.in. zarządzanie majątkiem (inwestycje, odtwarzanie majątku), bezpieczeństwo obiektów (instalacje, zasilanie w media – w tym systemy awaryjne), systemy informatyczne (w tym przede wszystkim wdrożone systemy medyczne), zarządzanie placówką oraz finansami.

Warto dodać, że szpital "Szczeklika" już od 16 lat szpital niezmiennie plasuje się w czołówce najlepszych polskich szpitali.

Fot. Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika 

Komentarze...