Bułgarzy oszukiwali w kantorach. Policja szuka poszkodowanych
access_time 2020-02-07 16:33:00
Do 8 lat więzienia grozi dwóm Bułgarom, którzy w sprytny sposób oszukiwali kasjerów w kantorach walutowych w całej Małopolsce. Sprawę pomogła ujawnić pracownica kantoru w Gromniku.

Przestępstwo to polegało na tym, że jeden z mężczyzn wchodził do kantoru i deklarował wymianę pewnej sumy euro na polskie złotówki. Po przeliczeniu banknotów, pracownik kantoru stwierdzał brak kilkudziesięciu euro i prosił o dołożenie do zadeklarowanej sumy brakujących pieniędzy. Mężczyzna odbierał od kasjera plik pieniędzy, jedną ręką dokładał na wierzch brakującą sumę, a w tym samym czasie drugą ręką ze spodu pliku sprytnie ujmował kilka banknotów o największym nominale. W ten sposób podczas jednej transakcji mógł oszukać kantory na kilkaset złotych.

Pracownica kantoru w Gromniku wykazała się jednak dużą czujnością i w trakcie transakcji poinformowała mężczyznę, że ponownie przeliczy plik pieniędzy. Wówczas klient wszczął awanturę, zaczął wyzywać kasjerkę i zarzucać jej brak kompetencji i nieumiejętność liczenia. Kobieta jednak nie uległa presji i stanowczo obstawała przy swoim. W konsekwencji mężczyzna zabrał pieniądze i wyszedł z kantoru.

Kobieta natychmiast zadzwoniła na policję, informując o próbie usiłowania oszustwa. Podała też mundurowym numery rejestracyjne oraz markę pojazdu, jakim poruszał się sprawca. Policjanci z Ciężkowic zabezpieczyli zapis monitoringu, natomiast policjanci z Tarnowa zatrzymali na ulicy Tuchowskiej, przy węźle z drogą krajową 94 podejrzany samochód. W samochodzie siedziało dwóch obywateli Bułgarii, którzy zostali zatrzymani i przewiezieni na posterunek tarnowskiej policji. Przy mężczyznach zabezpieczono kilka tysięcy euro, a prowadzone czynności pozwoliły na przedstawienie im czterech zarzutów usiłowania oszustwa na terenie Gorlic oraz Gromnika. Mężczyźni w wieku 60 lat zostali doprowadzeni do prokuratury pod zarzutem usiłowania oszustwa. Następnie trafili do tarnowskiego sądu, który zastosował wobec nich tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Tarnowska policja zwraca się do osób, które zostały lub mogły zostać oszukane w podobny sposób o kontakt telefoniczny 14 628-1383, 14 628 1215 lub droga elektroniczną kmp@tarnow.policja.gov.p

Fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...