Wschodnia obwodnica Tarnowa na rządowej liście 100 obwodnic!
access_time 2020-02-08 15:10:00
Dobra wiadomość dla mieszkańców Tarnowa. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił rozpoczęcie realizacji Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na liście znalazła się również wschodnia obwodnica Tarnowa w ciągu drogi krajowej nr 73.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 3 lutego, mieszkańcy z okolic al. Jana Pawła II rozpoczęli zbieranie podpisów pod apelem do ministra w tej sprawie. W petycji podkreślali, że według ostatnich badań ruchu drogą tą dziennie przejeżdża w każdym kierunku 15 tysięcy pojazdów, w tym blisko 20 procent to pojazdy ciężkie. W godzinach szczytów komunikacyjnych na skrzyżowaniach tej ulicy pojawia 1000 pojazdów na godzinę w każdym z kierunków jazdy. Od 2012 roku, czyli od otwarcia autostrady, przeżywają prawdziwy dramat - narażeni są na natężony ruch pojazdów, w tym tych najcięższych i wożących ładunki niebezpieczne, na hałas, oddychanie powietrzem zanieczyszczonym spalinami, na zagrożenie wypadkami. - Wpisanie przez Pana Premiera wschodniej obwodnicy Tarnowa na listę 100 obwodnic do budowy było praktycznym potwierdzeniem przedwyborczych obietnic i dawałoby nam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat nasze życie zmieni się na lepsze. - napisali mieszkańcy. Pod petycją podpisał się między innymi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, który zwrócił się też do przewodniczącego Rady Miejskiej o zwołanie nadzwyczajnej sesji, aby - jak napisał na swoim profilu - radni mogli wyrazić podobnej treści apel. Sesja została zaplanowana na najbliższą środę o godz.14.

Tymczasem w sobotę ogłoszono pełną listę miast, które objęte zostały realizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury programem budowy 100 obwodnic. W jego ramach ma powstać 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości około 820 km. Mają to być trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Koszt realizacji programu oszacowano na 28 mld zł. Na liście znalazła się również wschodnia obwodnica Tarnowa. Planowana data ogłoszenia przetargu to drugi kwartał 2021 roku.

Komentarze...