Niż Sabina. Mocno wieje w Tarnowie i regionie. Miejscami wiatr nawet do 100 km/h
access_time 2020-02-10 11:39:00
W nocy, z niedzieli na poniedziałek, w regionie tarnowskim pojawił się niż, zwany przez Niemców "Sabina". Przyniósł ze sobą załamanie pogody, silny wiatr i deszcz. Taka pogoda utrzyma się przez cały dzisiejszy dzień.

IMiGW podał, że w niedzielę i poniedziałek znad Atlantyku nad północną i centralną Europę, w tym również nad Polskę, nasunie się bardzo rozległy i gwałtowny niż niosący ze sobą bardzo silny i porywisty wiatr. Wartość ciśnienia w głównym ośrodku tego niżu może być wyjątkowo niska i spaść do zaledwie 940 hPa - informuje instytut. Dla województwa małopolskiego IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Wiatr osiągnie tu średnią prędkość 55 km/godz., w porywach do 100 km/godz. - Tak silne porywy wiatru mogą powodować łamanie gałęzi drzew, uszkodzenia sieci energetycznej i utrudnienia komunikacyjne. Zalecamy ostrożność i śledzenie ostrzeżeń oraz komunikatów meteorologicznych IMGW-PIB zamieszczanych na stronie www.imgw.pl. - czytamy w komunikacie.

W nocy strażacy interweniowali na terenie Tarnowa i powiatu kilkanaście razy. Działania polegały głównie na usuwaniu z dróg powalonych drzew i połamanych konarów. Tak było w gminach Ryglice, Ciężkowice, Szerzyny, czy Skrzyszów. W miejscowości Kowalowa, w gminie Ryglice silny wiatr uszkodził dach w jednym z budynków. Nie odnotowano natomiast sygnałów o poszkodowanych osobach. 

W poniedziałek oprócz silnego wiatru należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. We wtorek i środę wiatr nieco osłabnie, jednak nadal będzie dość silny i porywisty.

Fot. OSP Ciężkowice

Komentarze...