Rząd ogłosił stan epidemii. Szkoły zamknięte do Wielkanocy, 30 tys. zł za złamanie kwarantanny
access_time 2020-03-20 21:39:00
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski na piątkowej konferencji prasowej poinformowali o wprowadzeniu stanu epidemii na terenie całego kraju. "Robimy wszystko, żeby przygotować Polskę na te trudne nadchodzące tygodnie. Działamy profilaktycznie i z myślą o przyszłości” – powiedział szef rządu. Jak dodał, „dziś podjęliśmy kolejne trudne, ale konieczne decyzje”.

- Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na obszarze swoich województw, może wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale też innych osób w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemii - powiedział Łukasz Szumowski.

Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki poinformował o podniesieniu kar z 5 do 30 tysięcy złotych dla osób, które narażając zdrowie i życie innych lekceważą 14-dniową kwarantannę.

- Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga - podkreślił premier.

Dodatkowo wprowadzono zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. W galeriach handlowych pozostaną otwarte sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości. Pozwoli to w równomiernie rozłożyć ruch, tak by większa liczba osób nie pojawiała się tylko w jednym sklepie.

Równocześnie na konferencji prasowej poinformowano o przedłużeniu okresu, w którym szkoły pozostaną zamknięte, aż do świąt wielkanocnych. Od 25 marca placówki oświatowe będą miały obowiązek prowadzić lekcje w trybie zdalnym.

Ponadto podstawowa różnica między stanem zagrożenia epidemicznego obowiązującym do tej pory, a stanem epidemii polega na możliwości wyznaczenia tzw. strefy zero, która może zostać wyznaczona dla terenu miasta, gminy lub regionu.

Dzięki wprowadzonej regulacji minister zdrowia otrzymał także prawo do m.in. wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się, zamykania konkretnych zakładów pracy, ustanawiania obowiązkowych procedur sanitarnych lub obowiązku szczepień, a także nakaz udostępniania nieruchomości i pojazdów służbom zwalczającym epidemię.

Fot. Adam Guz / KPRM

Komentarze...