Rząd zaostrzył kwarantannę. Zakaz wychodzenia z domu poza wyjątkowymi sytuacjami
access_time 2020-03-24 17:28:00
Po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce kolejnych ograniczeń dotyczących zgromadzeń. Jak zaznaczył, "wprowadzenie nowych zasad jest niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa i nie dopuścić do sytuacji występujących w Hiszpanii, czy Francji".

We wtorek w Kancelarii Premiera odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, podczas której poinformowano o wprowadzeniu nowych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

– Jesteśmy zaniepokojeni i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Rząd zadecydował o wprowadzeniu ograniczeń w poruszaniu się poza domem. - "Zostańmy w domu" wprowadzamy teraz praktycznie w życie. W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza - choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni. Również takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, przejście się - poinformował minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski zwrócił uwagę, że ulicami nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby (ograniczenie nie dotyczy rodzin), w mszach św. będzie mogło uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł.

Obostrzenia dotkną także transportu zbiorowego. Dopuszczalną liczbę pasażerów środków komunikacji wyznaczy liczba dostępnych miejsc siedzących, podzielona przez dwa.

Minister Szumowski podkreślił, że doświadczenia z innych krajów pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić do przesunięcia fali zachorowań.

- Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć - stwierdził.

Dodał, że zdaje sobie sprawę, że ludzie są już zmęczeni dotychczasowymi ograniczeniami. - Tym bardziej chciałbym was prosić o jeszcze większy wysiłek we wspólnym działaniu, by ograniczyć wirusa - zaapelował.

- Jestem przekonany, że za kilka tygodni będziemy mogli w nowej dyscyplinie sanitarnej wrócić do życia zawodowego, które pozwoli na odrodzenie się gospodarki. Walka z wirusem to nie pojedynek, który możemy zaplanować krok po kroku, ale staramy się to robić - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Najważniejsze decyzje:

  • Wprowadzenie ograniczenia wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.
  • Wprowadzenie ograniczenia wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa.
  • Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.
  • Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.
  • Nowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia.
  • W przypadku złamania ograniczeń groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł.
  • Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja.

Nowe ograniczenia obowiązują od dziś do 11 kwietnia.

Podstawą prawną wprowadzenia dzisiejszych rozwiązań jest ustawa o chorobach zakaźnych.

Źródło: KPRM, PAP. Fot. Adam Guz / KPRM

Komentarze...