Żołnierze zaangażowani w walkę z koronawirusem
access_time 2020-03-25 13:17:00
5235 żołnierzy i pracowników wojska oraz 836 jednostek sprzętu będzie w środę zaangażowanych w walkę z koronawirusem - poinformował w środę na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Wesprą Straż Graniczną i policję. Żołnierze pojawili się też na ulicach Tarnowa.

Wojsko współpracuje z innymi służbami mundurowymi i z Ministerstwem Zdrowia w działaniach mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa; pomaga osobom starszym i objętym kwarantanną. Utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej.

Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie na obecność koronawirusa. Armia przygotowała też mobilne zespoły medyczne, pojazdy i obiekty przystosowane do odbywania w nich kwarantanny, oferuje także transport lotniczy w razie potrzeby ewakuacji medycznej.

Wojskowi pojawili się też na ulicach Tarnowa. Żołnierze z 6 Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa wspólnie z policjantami kontrolują przestrzeganie warunków kwarantanny domowej. Aktualnie w Tarnowie stacjonuje 10 wojskowych. - Mundurowi przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby wskazane przez inspektora sanitarnego stosują się do zasad kwarantanny i pozostają w miejscu odizolowania. Obecnie na terenie garnizonu tarnowskiego jest ponad 1200 osób objętych kwarantanną. To jest ponad 950 adresów codzienne do skontrolowania. - mówi asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy KMP Tarnów.

Źródło: PAP, KMP w Tarnowie

Komentarze...