MPK dubluje autobusy, a drogówka sprawdza, czy nie są przepełnione
access_time 2020-03-27 09:49:00
Od środy autobusami może podróżować maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Żeby uniknąć w nich tłoku, MPK podstawiło dodatkowe autobusy, a policjanci kontrolują, czy przestrzegane są zalecenia.

W związku z ograniczeniami, w godzinach porannego i popołudniowego szczytu, na ulice Tarnowa wyjechały dodatkowe autobusy na liniach 0, 1, 2, 9, 30 i 210. Autobusy kursują o tej samej godzinie – od jednego do trzech, co ma umożliwić bezpieczny przejazd w warunkach zaostrzonej kwarantanny.

- Na bieżąco wspólnie z ZDiK śledzimy napełnienia autobusów przez zdalny monitoring on-line, który mają wszystkie kursujące teraz autobusy – mówi prezes MPK, Jerzy Wiatr. - Kierowca też ma reagować i wypraszać pasażerów, jeżeli za dużo ich wsiądzie. W razie stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnej liczby pasażerów kierowca to zgłasza, a dyspozytor natychmiast wysyła rezerwowy autobus, który podjeżdża na dany przystanek i zabiera pasażerów, którzy nie zmieścili się do poprzedniego autobusu. Przez dwa dni policja prowadziła wyrywkową kontrolę napełnienia autobusów i stwierdzono tylko jedno drobne uchybienie.

Bez zmian, czyli jak w dni robocze, są obsługiwane tylko linie nr 41 i 44, a na linii nr 213 obsługiwane są tylko wybrane kursy: z ul. Marszałka do Rychwałdu o godz.: 4:55, 8:00, 13:45 i 15:35; z Rychwałdu do Tarnowa o godz.: 6:09, 9:00, 14:40 i 16:30 Na linii nr 2 trasa pierwszego kursu wykonywanego z Galerii Gemini o godz. 6:20 jest dodatkowo wydłużona pod Zakłady Mechaniczne. Po godz. 15 autobus linii nr 2 odjeżdża dodatkowo o godz. 15:10 z przystanku obok Zakładów Mechanicznych i później już zgodnie z rozkładem jazdy o godz. 15:15 z przystanku Kochanowskiego - Chyszowska w kierunku Galerii Gemini.

Na KAPRO zgodnie z rozkładami jazdy na soboty, kursuje tylko linia nr 0. Kursy o godzinie 5:51 i 6:11 z Al. Jana Pawła II oraz kurs o 15:15 z Mościc, ze względu na większe zainteresowanie pasażerów od 20 marca są wykonywane przez dwa  pojazdy.

Zmiany w obsłudze linii tarnowskiej komunikacji miejskiej będą obowiązywać do odwołania, tj. do czasu przywrócenia zajęć w szkołach i na uczelniach.

Na linii nr 1 w dni robocze kurs o godz. 6:20 z Mościc w kierunku Szpitala Św. Łukasza od dnia 20 marca 2020 również jest wykonywany przez dwa pojazdy.

Na linii nr 206 kursy, które w każdą sobotę i dzień świąteczny są wykonywane przez Kobierzyn do Łukowej, w dni robocze są wykonywane zastępczo do przystanku w Lisiej Górze obok Gminnego Centrum Medycznego. Odjazdy z Lisiej Góry są wykonywane o godz. 5:45, 9:25 i 16:30, dla ujednolicenia kursy te do Tarnowa są wykonywane przez Kolonię Pawęzowską.

W soboty i w dni świąteczne komunikacja jest obsługiwana bez zmian w odniesieniu do obowiązującego rozkładu jazdy.

Od środy na przystankach autobusowych można zauważyć też patrole tarnowskiej drogówki. - Kierowcy muszą się spodziewać takich kontroli, i to zarówno wśród przewoźników w mieście, jak i poza nim. Apelujemy też do wszystkich osób korzystających na co dzień z komunikacji zbiorowej o unikanie zatłoczonych autobusów czy też busów. Odpowiedzialność za przejazd spoczywa na kierowcy, który nie powinien dopuść do przewozu osób w ilości większej niż połowa miejsc siedzących w pojeździe, ale my też zadbajmy o własne bezpieczeństwo i zastosujmy się wszyscy do zaleceń polskiego rządu. - apeluje asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

Fot. KMP w Tarnowie

Komentarze...