Władze regionu zachęcają do kupowania żywności od lokalnych producentów
access_time 2020-04-07 19:00:00
Do wspierania lokalnych producentów i kupowania ich produktów zachęca Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Udostępniona została strona internetowa z opisami produktów i adresami punktów sprzedaży, która ma pomóc w promocji żywności i ułatwić zakupy.

- Ze wszystkich stron słyszymy, że w sytuacji zaistniałej epidemii musimy być solidarni. Wielu ludzi podejmuje szereg działań, aby pomóc innym. Województwo Małopolskie również pragnie dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć choć część małopolskich producentów żywności. Bez wątpienia w obecnej sytuacji możemy, a nawet musimy zrezygnować ze zdecydowanej większości form aktywności, ale na pewno nie z jedzenia. Jeść musimy i jak przekonują lekarze, w sytuacji epidemii, powinniśmy dobrze się odżywiać. - przekonują władze Małopolski.

O producentach i ich produktach można się dowiedzieć m.in. z publikacji do pobrania zamieszczonej na stronie internetowej. Są tam dostępne również szczegółowe dane kontaktowe do każdego z producentów. Konsumentów powinny też zainteresować produkty tradycyjne z województwa małopolskiego, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Część z nich oznaczona jest logotypem Produkt Tradycyjny z Małopolski, albo na etykiecie jest stosowna informacja.

Kupując produkty żywnościowe ważne jest, aby zwracać uwagę na dodatkowe oznaczenia na opakowaniach, zapoznać się ze składem produktu, ale także mieć świadomość skąd dany produkt pochodzi.

- Kupując małopolskie produkty wspieramy rodzimych producentów. Poza tym żywność jest dostarczana z relatywnie niewielkich odległości, co w zaistniałej sytuacji epidemiologicznej również staje się niezwykle istotne - zauważa wicemarszałek Łukasz Smółka.

Urząd zwraca też uwagę, że zakup lokalnego czy regionalnego produktu to też wsparcie dla gospodarki, bo jak obliczają ekonomiści: „79 groszy z każdej złotówki wydanej na produkty, które powstały w naszym kraju, zostaje w polskiej gospodarce. W przypadku zakupu produktów importowanych to tylko 25 groszy”.

Komentarze...