Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Jak głosowali posłowie z regionu?
access_time 2020-04-08 11:17:00
W poniedziałek wieczorem Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą tegoroczne wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego.

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przewiduje ona, że z uwagi na panującą pandemię i związane z nią ograniczenia, tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Wszyscy wyborcy otrzymają do swoich skrzynek na listy pakiety wyborcze. W dniu wyborów wypełnione karty do głosowania wrzucą w zamkniętych kopertach do skrzynek pocztowych w swoich miejscowościach. Można to zrobić samemu lub za pośrednictwem innej osoby. Nie ustalono jeszcze jak będą wyglądały skrzynki, gdzie zostaną rozmieszczone i jak będą pilnowane. Jak podkreślają wnioskodawcy, uchwalona ustawa ma zapewnić wyborcom bezpieczeństwo w warunkach stanu epidemii, jednocześnie umożliwiając udział w nich wszystkim uprawnionym do głosowania.

W skład pakietu wyborczego wchodzą:

  • koperta zwrotna
  • karta do głosowania
  • koperta na kartę do głosowania
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Za kradzież kart wyborczych lub oświadczeń, a także za wrzucenie do skrzynki nadawczej podrobionej karty lub oświadczenia będzie grozić do 3 lat więzienia. Z kolei za zniszczenie pakietu wyborczego przewidziano karę grzywny.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Z okręgu tarnowskiego poparli ją wszyscy posłowie PiS (Piotr Sak, Norbert Kaczmarczyk, Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Urszula Rusecka, Stanisław Bukowiec, Wiesław Krajewski), przeciwko byli Władysław Kosiniak - Kamysz (PSL) i Urszula Augustyn (KO).

Ustawa trafiła do Senatu, który ma 30 dni na ustosunkowanie się do niej. Może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki lub odrzucić ją w całości.

Fot. Aleksander Zieliński / Kancelaria Sejmu

Komentarze...