Wielka Sobota. Jak samemu pobłogosławić koszyczek wielkanocny?
access_time 2020-04-11 00:01:00
Wielka Sobota jest dniem liturgicznej ciszy, podczas którego Kościół czuwa przy Grobie Pańskim i oczekuje Nocy Zmartwychwstania. W sobotę Kościół wspomina też zstąpienie Jezusa do otchłani.

W tym roku, z powodu epidemii nie będzie tradycyjnego obrzędu poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę w kościołach. Zgodnie z zaleceniami episkopatu, ma go zastąpić błogosławieństwo przed posiłkiem w Niedzielę Wielkanocną, dokonane przez ojca rodziny lub inną osobę.

- W Wielką Sobotę zapraszam do publikacji w mediach społecznościowych z hasztagiem #Swieconka zdjęć tradycyjnych koszyczków, m.in. z pisankami, które przygotujemy na Wielkanoc. W tym roku wyjątkowo, ze względu na rygory sanitarne, obrzęd poświęcenia pokarmów w kościołach zostanie zastąpiony ich błogosławieństwem w Wielką Niedzielę, którego na początku uroczystego śniadania wielkanocnego dokona ojciec rodziny lub inna osoba. Formułę błogosławieństwa pokarmów można znaleźć m.in. w intrenecie – mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Specjalny rytuał błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym udostępniono również na stronie internetowej diecezji tarnowskiej.

- W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci. - prosi wiernych w specjalnym komunikacie bp Andrzej Jeż.

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Ponieważ w tym roku nie ma możliwości zorganizowania procesji rezurekcyjnej, dlatego na zakończenie Wigilii Paschalnej zabiją dzwony. Zostanie też odprawiony specjalny obrzęd ogłoszenia zmartwychwstania Chrystusa. - Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości. Wiernych świeckich, którzy będą uczestniczyli w celebracji Wigilii Paschalnej za pośrednictwem mediów, zachęcam, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalili świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia. – napisał bp Jeż.

Przypominamy, że transmisje Mszy św. z kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie można oglądać TUTAJ

Jak spędzisz Święta

Komentarze...