Kamil Kukla zdobywcą Grand Prix VII Salonu BWA
access_time 2020-06-29 10:33:00
Kamil Kukla otrzymał nagrodę Grand Prix VII Salonu BWA. Jury doceniło artystę za obraz „OOLA”.

W tym roku z uwagi na sytuacją epidemiczną w kraju, odbył się wernisaż VII Salonu BWA odbył się online. W tegorocznej edycji wpłynęło 165 zgłoszeń. Po analizie formalnej oraz weryfikacji poziomu artystycznego prac, jury BWA, pod przewodnictwem malarki Jadwigi Sawickiej, postanowiło zaprosić do drugiego etapu 133 osoby, których prace uczestniczą w wystawie konkursowej. Spośród 133 prac do finalnego etapu wybrano 30 prac następujących autorów: Joanna Babula, Piotr Barszczowski, Andrzej Baziak, Stanisław Brach, Stanisław Chmiel, Marzena Fiszczuk, Malwina Kołodziejczyk i Bartosz Nalepa, Natalia Kopytko, Bartłomiej Krywański, Kamil Kukla, Wioletta Leszczyńska, Zdzisław Majchrowicz, Krzysztof Maniak, Anna Marczak-Gut, Sebastian Mikoś, Magdalena Miłoś, Beata Motuk, Paweł Olszewski, Przemysław Poręba, Waldemar Rudyk, Oliwia Smoleń, Przemysław Sroka, Przemysław Staszek, Jan Styszko, Ewelina Suwała, Ryszard Szczepanik, Magdalena Tryba, Jolanta Więcław, Marta Wojciechowska, Łukasz Wojtanowski.

Z 30 prac jury wyłoniło 8 laureatów. Grand Prix (wystawa indywidualna w BWA Tarnów w 2021 roku wraz z katalogiem) zdobył Kamil Kukla za obraz „OOLA” (olej na płótnie, 150x150 cm). Jury doceniło artystę "za umiejętność tworzenia niejednoznacznych narracji na pograniczu surrealizmu i abstrakcji, za malarski rozmach i wyobraźnię".

Kamil Kukla urodził się w 1989 roku w Tarnowie. W latach 2008-2013 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obronił dyplom przygotowany w Pracowni Wklęsłodruku prof. Hernyka Ożóga uzupełniony aneksem w Pracowni Filmu Animowanego prof. Jerzego Kuci. W 2013 roku uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Miedziorytu w Burg Beeskow w Niemczech. Artysta zajmuje się̨ malarstwem, rysunkiem, grafiką cyfrową i muzyką eksperymentalną. Jego twórczość rozpięta jest między abstrakcją i figuracją, formą i antyformą, ekspresją i harmonią. Uczestniczył w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w BWA w Tarnowie, Galerii Le Guern w Warszawie, Knoll Gallery w Wiedniu, MOCAK w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2016 roku został laureatem Nagrody Fundacji Grey House - 6. edycja konkursu na najciekawszą osobowość́ artystyczną roku.

Pozostałe nagrody otrzymali:

- Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa (2 000 zł):
Oliwia Smoleń „Wiosna”
, olej na płótnie, 85x80cm, za doskonały warsztat malarski i wartość symboliczną przedstawienia wiosny 2020 roku.

- II Nagroda (wystawa indywidualna w galerii Bema20):
Marta Wojciechowska „Inwazja”
, szkło, 1,5m x1,5x1,5m, za oryginalne wykorzystanie materii szkła i ciekawą pracę z przestrzenią.

- I WYRÓŻNIENIE:
Beata Motuk „Poszukując”
, fotografia w szkle akrylowym, 90x60cm, za wyjątkową ekspresję i głębię psychologiczną oraz doskonały warsztat fotograficzny.

- II WYRÓŻNIENIE:
Sebastian Mikoś „Za pieniądze pies tańczy”
, druk wklęsły, miękki werniks, akwatinta, akwaforta, 70cmx50cm, za ekspresję i bezkompromisowość.

- III WYRÓŻNIENIE:
Magdalena Tryba „Tkanka miejska
”, technika własna, 200x70 cm, za plastyczną wyobraźnię i umiejętność wciągnięcia widza w świat własnych opowieści.

Wyróżnienie za oryginalną technikę malarską:
Paweł Olszewski, „Times”
, olej na gruntowanym styropianie, 100x100 cm.

Wyróżnienie za interdyscyplinarność:
Bartosz Nalepa i Malwina Kołodziejczyk „Portret Wewnętrzny”
, ART VIDEO / film MPEG – 4, 9’20” / 1,42 GB / 1080 p.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A