Samochód na dachu, kierowcy brak
access_time 2020-07-20 16:36:00
Spore kłopoty czekają 19-letnią mieszkankę powiatu bocheńskiego, która wracając z imprezy wsiadła za kółko pod wpływem alkoholu. W miejscowości Jasień straciła panowanie nad samochodem, uderzyła w barierę i dachowała lądując w zaroślach. Wraz z pasażerem wydostali się jednak z pojazdu, porzucili samochód w zaroślach i oboje uciekli do swoich domów.

W piątek rano brzeska policja otrzymała zgłoszenie o pustym samochodzie marki Hyundai, który dachował w miejscowości Jasień. Mundurowi, którzy dotarli na miejsce potwierdzili, że wewnątrz pojazdu ani w jego pobliżu nie było nikogo. Policjanci szybko jednak ustalili właściciela samochodu i pojechali do niego wyjaśnić okoliczności zdarzenia. - Mężczyzna tłumaczył, że do zdarzenia doszło w nocy a samochodem kierowała jego córka. Przysłuchująca się rozmowie 19-letnia mieszkanka powiatu bocheńskiego potwierdziła, że  po godzinie 23 kierowała autem wracając z pasażerem z imprezy. Z jej relacji wynika, że nagle na drogę wybiegła sarna a ona wykonując gwałtowny manewr, aby uniknąć najechania na zwierzę, straciła panowanie nad pojazdem i najechała na barierę, po czym samochód dachował. Oboje wydostali się z samochodu i wrócili do domu - relacjonuje asp. sztab. Ewelina Buda, rzecznik brzeskiej policji.

Policjanci zbadali jednak trzeźwość 19-latki i okazało się, że miała ona 0,3 promila alkoholu w organizmie. Nastolatka przyznała, że wieczorem piła alkohol i to ona prowadziła samochód. W sprawie powołany został biegły, który na podstawie dokumentacji zgromadzonej przez funkcjonariuszy określi stan trzeźwości kierującej w chwili zdarzenia.

Przypomnijmy, polskie prawo wyróżnia dwa stany związane z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu - "stan po użyciu alkoholu" i "stan nietrzeźwości". Rozróżnienie to jest o tyle istotne, że wpływa na rodzaj i wysokość kary dla kierowcy. Jeżeli kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, czyli stężenie alkoholu w jego krwi wynosi od 0,2 promila do 0,5 promila, to dopuszcza się wykroczenia i grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, areszt do 30 dni lub grzywna do 5 tys. zł. Jeżeli natomiast stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości i popełnia przestępstwo. Grozi mu wówczas kara pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata i świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych.

Fot. KPP w Brzesku

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A