Nowe PSZOK-i w PUK
access_time 2020-08-19 03:37:00
Od kilku tygodni w tarnowskim Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych przy ulicach Kąpielowej i Komunalnej działają nowe PSZOK-i, tj. punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Na ich budowę PUK pozyskał środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 3 mln 650 tys. zł. Natomiast całkowita wartość projektu wynosi bez mała 7,2 mln zł.

Budowa nowych PSZOK-ów to jedna z największych i najważniejszych inwestycji proekologicznych realizowanych w Tarnowie w ostatnich latach. Nowopowstałe punkty mają po pół hektara powierzchni, są zatem znacznie większe niż poprzednie, działające od 2013 roku. Zmianie uległa jednak nie tylko powierzchnia PSZOK-ów. Powstały także duże najazdowe rampy wyładunkowe, u podnóża których znajdują się kontenery na posegregowane rodzaje odpadów. – Taki układ ułatwia mieszkańcom wjazd i wyładunek posegregowanych odpadów do poszczególnych kontenerów – mówi Piotr Zieliński, zastępca kierownika Składowiska na Komunalnej.

Z kolei pod rampą znajdują się pomieszczenia służące do obsługi punktu, m.in. do przechowywania narzędzi i magazynowania odpadów wrażliwych na warunki atmosferyczne.

Przypomnijmy, że zasadniczym celem PSZOK-ów jest zbieranie posegregowanych odpadów nadających się do odzysku, takich jak: plastik, szkło, metal, papier, gruz, odpady wielkogabarytowe, odpady zielone oraz odpadów niebezpiecznych, jak np. zużyty sprzęt elektryczny, chemikalia, oleje, termometry rtęciowe.

Wyżej wspomniane, posegregowane odpady mieszkańcy Tarnowa oraz gminy Tarnów mogą dostarczać bezpłatnie w ramach opłaty uiszczanej za wywóz śmieci.
- Zadanie stawiane przed PSZOK-ami to osiąganie coraz wyższych poziomów recyklingu zgodne z dyrektywami unijnymi, poprawa jakości zbieranych surowców, zwiększenie dostępności punktów dla mieszkańców oraz edukacja ekologiczna – podkreśla Tomasz Gut, członek zarządu PUK sp. z o.o.

Stąd też elementem PSZOK przy ul. Komunalnej jest ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi m.in. o gospodarce odpadami czy o odnawialnych źródłach energii. Obok są zadaszone ławki i stojaki dla rowerów. Ze ścieżki mogą korzystać szkoły, przedszkola, ale i indywidualni mieszkańcy.

W ramach PSZOK planowane jest także uruchomienie punktu wymiany rzeczy używanych. Można tam będzie zostawić niepotrzebne, ale będące w dobrym stanie wyposażenie gospodarstwa domowego, np. meble, sprzęt sportowo-rekreacyjny, zabawki, wyroby ceramiczne lub szklane, itp., a ew. nieodpłatnie zabrać coś, co się przyda. – Dzięki temu punktowi wiele przedmiotów powróci do użytkowania, a nie stanie się odpadami. To będzie realizacja pierwszej zasady hierarchii postępowania z odpadami, czyli unikanie wytwarzania odpadów – mówi Piotr Zieliński.

PSZOK-i w systemie zaprojektuj i wybuduj zrealizował MTM Budownictwo Sp. z o.o. w Tarnowie, firma wybrana w przetargu, mająca za sobą budowę wielu obiektów gospodarki odpadami w całej Polsce.

PSZOK-i działają od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-17.00, a w soboty 7.00-15.00.

Ilość odpadów zbieranych selektywnie przez PUK w PSZOK-ach w ostatnich latach:
2014 r. – 3 135,5 ton
2015 r. – 6 256,1 ton
2016 r. – 7 415,6 ton
2017 r. – 9 128,0 ton
2018 r. – 8 696,0 ton
2019 r. – 10 422,3 ton

inf. pras.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A