Nie ogólnopolski, a lokalny. XXIV Festiwal Komedii TALIA w mocno okrojonej wersji
access_time 2020-10-01 08:55:00
XXIV Festiwal Komedii TALIA będzie w tym roku mocno okrojony. Organizatorzy zrezygnowali z zapraszania zespołów teatralnych z całego kraju i zaprezentują wyłącznie własne spektakle Solskiego. Nie będzie także jury a nagrodę przyznają widzowie. Festiwal potrwa od 6 do 29 listopada.

- W najdziwniejszych snach nie śniłem, że dożyjemy takich czasów. Panujące warunki wykluczyły normalne zorganizowanie XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA 2020 – ubolewa Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. - Zależało nam jednak na ciągłości wydarzenia i dlatego postanowiliśmy trochę niczym bohaterowie Dekameronu zamknąć się we własnym gronie, zaprosić widzów i przez miesiąc snuć komediowe opowieści.

Rafał Balawejder przekonuje, że okrojona formuła festiwalu została wymuszona obostrzeniami związanym z COVID. - Organizacja imprezy przy znacznie mniejszej ilości widzów wykluczyła zbudowanie właściwego budżetu całego wydarzenia. Teatr chciał także uniknąć potencjalnej sytuacji, gdyby w trakcie trwania festiwalu doszło do ograniczeń w normalnej pracy tarnowskiej instytucji kultury ze względu na kwarantannę - tłumaczy dyrektor.

Gala finałowa została zaplanowana na niedzielę 29 listopada w Centrum Sztuki Mościce, gdzie pokazany zostanie jedyny gościnny spektakl, czyli „Niespodzianka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego z warszawskiego Teatru Kamienica. Udało się także zaprosić Janusza Radka z zespołem – ten koncert odbędzie się w teatrze w czwartek 22 listopada.

W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną przedstawienia:

- Ray Conney „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego (6-7 listopada),

- Michał Walczak  „Piaskownica” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza (12-13 listopada),

- Sarah Ruhl „W pokoju obok” w reżyserii Łukasza Gajdzisa (14-15 listopada),

- „Heroiny” autorstwa i w reżyserii Agaty Biziuk (18-19 listopada),

- Pedro Calderon de la Barca „Księżniczka na opak wywrócona” w reż. Marcina Hycnara (20-21 listopada),

- „Brzydal” w reż. Łukasz Fijała (25-26 listopada),

- oraz Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” w reż. Wojciecha Malajkata (27-28 listopada).

Plakat do festiwalu przygotowuje Magdalena Burdzyńska, której wystawę wybranych prac będzie można także obejrzeć w teatralnym foyer.

Fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A