Płatne testy na koronawirusa coraz popularniejsze. Gdzie w Tarnowie można je wykonać?
access_time 2020-10-15 09:30:00
Rośnie liczba mieszkańców zakażonych koronawirusem i... zainteresowanie prywatnymi testami. Dlaczego? - Nie każdy kwalifikuje się na badanie w ramach NFZ, poza tym termin oczekiwania na wynik jest krótszy - mówi Michał Legieć, prezes zarządu "Diagnostyki", gdzie od poniedziałku działa punkt pobrań wymazów.

Nowy punkt pobrań wymazów SARS-CoV-2 został uruchomiony w poniedziałek, 12 października w budynku Centrum Diagnostyczno Klinicznego przy ulicy Lwowskiej w Tarnowie (osobne wejście od ulicy Okrężnej). Badania wykonywane są najpopularniejszą, jak też zalecaną przez WHO metodą RT-PCR. - Pomieszczenie, gdzie są pobierane wymazy spełnia wszelkie normy sanitarno-epidemiologiczne, a personel został odpowiednio przeszkolony pod względem zachowania reżimu sanitarnego. Dla większego bezpieczeństwa pacjentów i pracowników w naszych punktach pobrań wymazów SARS-CoV-2 (COVID-19) met. RT-PCR funkcjonują specjalne przepływowe lampy dezynfekujące przestrzeń. Ponadto po zakończeniu pobrania pomieszczenia są dezynfekowane. Materiał jest zabezpieczony i transportowany w odpowiednich warunkach - mówi Michał Legieć, prezes zarządu "Diagnostyki" w Tarnowie.

Na pobranie testu nie trzeba się wcześniej rejestrować, za usługę można zapłacić na miejscu, a wynik badania można odebrać online, bez konieczności dodatkowej wizyty w punkcie pobrań. - Wszystkie te działania, zwiększają bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i pacjentów oraz wpływają na komfort uzyskania wyniku - przekonuje Michał Legieć. Prezes "Diagnostyki" nie ukrywa, że testy komercyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wykonują je m.in. osoby, które z różnych powodów nie otrzymały bezpłatnego skierowania w ramach NFZ lub miały kontakt z zakażonymi. Sporo jest też zleceń od firm. - Testy na koronawirusa w ramach NFZ są bezpłatne dla pacjentów, ale żeby się na nie kwalifikować trzeba spełniać szereg kryteriów. Co więcej, czas oczekiwania na wynik jest dłuższy niż w przypadku testów komercyjnych, u nas wynosi od 3 do 4 dni. W związku z dużym zainteresowaniem wydłużyliśmy godziny otwarcia. Punkt czynny jest od poniedziałku do czwartku w godzinach od 12 do 14, a koszt badania to 495 zł. - mówi Michał Legieć.

W Diagnostyce wciąż można też wykonać badanie przeciwciał SARS-CoV-2, świadczących o przebytej infekcji. Jego koszt to 260 zł.

W Tarnowie od miesiąca można się też zbadać na obecność koronawirusa bez wychodzenia z samochodu. Punkt "drive-thru" uruchomił Szpital św. Łukasza w Tarnowie. Badania wykonywane są w specjalnym namiocie, który ustawiono pomiędzy parkingiem a budynkami hotelowymi przy szpitalu. - Ze względu na konieczność zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dla pacjentów i pracowników, badanie odbywa się z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego, a pacjent przez cały czas pozostaje w samochodzie, poruszając się wyznaczoną drogą. Osoba zgłaszająca się do wymazu musi posiadać maseczkę ochronną oraz dokument tożsamości. Pobranie wymazu trwa kilkanaście sekund - mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala św. Łukasza.

Testy wykonywane są tam zarówno bezpłatnie (w ramach NFZ), jak i komercyjnie. Prywatne badanie kosztuje 475 zł. Wcześniej należy się na nie zarejestrować a za usługę zapłacić przelewem.

Fot. Diagnostyka-Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A