W Tarnowie powstanie winnica. Pierwsze wina za cztery lata
access_time 2021-01-25 10:25:00
W Tarnowie powstanie największa w Polsce miejska winnica. Ma przypominać o tradycjach winiarskich miasta i regionu sprzed setek lat. Jej założenie potrwa dwa lata a pierwszych win spróbujemy w 2025 roku.

Winnica Miejska powstanie w wyjątkowym miejscu - na południowym stoku przy Pałacu Sanguszków na Gumniskach w Tarnowie, czyli dokładnie tam, gdzie niegdyś znajdowała się winnica księcia Sanguszki. Przetarg na wieloletnią dzierżawę gruntu miasto ogłosiło w grudniu ubiegłego roku. Wygrało go Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy i wkrótce ma zostać podpisana umowa.

Na 7 hektarach gruntu zasadzonych zostanie 31,5 tysiąca krzaczków winorośli. Będą to najpopularniejsze w Polsce szczepy - z białych m.in. Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, z czerwonych Rondo, Regent czy Marechal Foch, ale także klasyczne vitis vinifery, jak Riesling czy Pinot Noir. Rocznie winnica dostarczać ma ok. 30 tysięcy butelek wina.

– Po wielu latach starań i ciężkiej pracy udało nam się doprowadzić do rozpoczęcia projektu Winnicy Miejskiej – mówi Robert Beściak, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. – To nasz pomysł, nasza inicjatywa, i to my, winiarze ze Stowarzyszenia, sami będziemy inwestować w winnicę. Warunkiem było wygranie przetargu na długoletnią dzierżawę tego terenu i to się właśnie stało.

Prowadzeniem winnicy zajmą się winiarze z EnoTarnowskie zrzeszeni w Małopolskim Stowarzyszeniu Winiarzy. Współpartnerem projektu jest Tarnowska Organizacja Turystyczna.

– Winnica Miejska to także wielka wartość dla samego miasta, którego potencjał turystyczny wzrośnie. Tarnów wraz z regionem wokół, czyli ENOTarnowskie, ma szansę stać się wizytówką polskiego winiarstwa – podkreśla prezes Beściak.

W przyszłości na Winnicy Miejskiej zostanie stworzona infrastruktura turystyczna, natomiast w zabytkowym starym spichlerzu powstanie Małopolskie Centrum Winiarstwa. Będą tam organizowane różne wydarzenia, takie jak winobrania, wystawy, koncerty, pikniki, kolacje, kiermasze. Planowane centrum swoim zasięgiem obejmowałoby nie tylko Tarnów, ale także gminy Pleśna, Tuchów i Ciężkowice, gdzie już od kilku lat działają winnice, a miasto ma w planach podjęcie wspólnych działań z tamtejszymi samorządami.

Całkowity koszt projektu szacowany jest na ok. 30 mln zł. Inicjatorzy przedsięwzięcia złożyli wniosek o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Pomysł został też złożony do Małopolskiego Banku Projektów.

Fot. EnoTarnowskie

Komentarze...