Uczczono 147. rocznicę urodzin Wincentego Witosa
access_time 2021-01-25 12:48:00
W Wierzchosławicach uczczono 147. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, przywódcy ruchu ludowego i trzykrotnego premiera Polski. W tym roku z powodu pandemii uroczystości miały wymiar symboliczny. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, rolniczej „Solidarności”, posłowie i samorządowcy.

Uczestnicy tegorocznych obchodów tradycyjnie najpierw wzięli udział w mszy św. w wierzchosławickim kościele parafialnym, a następnie złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przy grobie Witosa. Specjalny list do zebranych skierował prezydent Andrzej Duda, który odczytał zastępca szefa kancelarii prezydenta RP, minister Piotr Ćwik.

- W wolnej Polsce to miejsce stało się miejscem szerokich zgromadzeń, skupiających rolników z całego kraju, samorządowców i przedstawicieli najwyższych polskich władz. Przybywali tu Prezydenci Rzeczypospolitej, ja również gościłem tu kilkakrotnie. W tym roku, z powodu pandemii, to spotkanie ma skromniejszy wymiar, ale tym silniejsze jest poczucie wagi tego wydarzenia oraz więzi jednoczących nas wszystkich, także tych, którzy nie mogą być tutaj obecni. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami w tej szczególnej chwili – napisał prezydent.

Odczytany został również list od premiera Mateusza Morawieckiego. Zwrócił się w nim m.in. z podziękowaniami do rolników:

- Szczególnie dziękuję za plony zebrane w niezwykle dramatycznym dla nas wszystkich, ubiegłym roku naznaczonym pandemią. Dzięki Państwa poświęceniu w Polsce ani przez chwilę nie zabrakło chleba. Tutaj w Wierzchosławicach podtrzymujecie Państwo pamięć o naszej wspólnej historii i jej wielkich twórcach – napisał premier.

Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność”, poseł Teresa Hałas podkreśliła, że postać Wincentego Witosa jest bardzo ważna dla idei rolniczego związku, obchodzącego w tym roku 40. rocznicę powstania .- Traktujemy Wincentego Witosa jako ojca ideałów nie tylko rolniczych, ale ideałów całej ojczyzny i całego narodu polskiego – powiedziała.

Organizatorem uroczystości była NSZZ NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i samorząd powiatu tarnowskiego.

Fot. Archiwum Starostwa Powiatowego

Komentarze...