Budynki użyteczności publicznej w Wojniczu doczekają się termomodernizacji. Jest wsparcie województwa
access_time 2021-01-26 06:41:00
Szkoła Podstawowa w Wojniczu, Zespół Szkolno-Przedszkolny i Wiejski Dom Kultury z pomieszczeniami OSP w Wielkiej Wsi przejdą proces termomodernizacji, dzięki wsparciu finansowemu z funduszy unijnych. W poniedziałek, 25 stycznia odbyło się oficjalne przekazanie umowy.

- Na realizację tego zadania zarząd województwa przeznaczył ponad 4 mln zł. To realne wsparcie dla mieszkańców gminy, szczególnie tych najmłodszych. Dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli będą mogły w bardziej komfortowych i przyjaznych warunkach uczestniczyć w zajęciach. Remont przyczyni się też znacząco do ograniczenia zużycia energii, co pokazuje jak ważna w Małopolsce jest dbałość o środowisko – powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Prace w obiektach gminnych przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej do 74,79% i obejmują też instalację urządzeń do rozliczenia ciepła, czy utrzymujących zadaną temperaturę. Budynki zyskają też min. ocieplenie ścian zewnętrznych, wymianę okien i drzwi, a w przypadku Wiejskiego Domu Kultury także wymianę dwóch bram garażowych.

Ponadto Szkoła Podstawowa w Wojniczu doczeka się nowej centralnej instalacji grzewczej, wraz z grzejnikami i rurociągami, a także kotłów gazowych i 5 zasobników do podgrzewania wody. Dodatkowo poprawi się estetyka obiektu poprzez odmalowanie ścian i sufitów w pomieszczeniach.

- Te budynki mają już swoje lata. Decyzja o ich termomodernizacji podjęta została przede wszystkim z uwagi na komfort i bezpieczeństwo uczniów. W tej chwili przygotowywany jest przetarg, ponieważ chcemy ruszyć z pracami jak najszybciej, aby jeszcze w tym roku zrealizować inwestycje. W planach mamy jeszcze termomodernizacje dwóch kolejnych szkół, na którą przygotowaliśmy projekt i czekamy na jego ocenę. Liczę, że w tej kadencji wszystkie szkoły na terenie gminy przejdą termomodernizację – mówił burmistrz Wojnicza, Tadeusz Bąk.

Wartość projektu to ponad 7 mln zł, prace mają się zakończyć z końcem października tego roku.

Komentarze...