Problem z segregacją bioodpadów. Miasto ostrzega: mogą posypać się kary
access_time 2021-02-05 10:37:00
Od stycznia organiczne odpadki kuchenne musimy wyrzucać do brązowych pojemników na śmieci. Niestety, jak wynika z podsumowania pierwszego miesiąca selektywnej zbiórki odpadów dokonanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowie, wielu mieszkańców kompletnie nie radzi sobie z segregacją bioodpadów. Niewiedza, zła wola czy zwykłe lenistwo?

Od 1 styczna mieszkańcy Tarnowa muszą segregować bioodpady kuchenne. To efekt znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Resztki jedzenia, obierki warzyw i owoców, czy zwiędłe rośliny zamiast do ogólnego kosza, muszą być wrzucane do osobnych, brązowych pojemników.  Przy każdym punkcie z pojemnikami na odpady w mieście znajduje się jeden lub dwa dodatkowe kosze na bioodpady. Wielu mieszkańców uważa, że to za mało, jednak ze spostrzeżeń MPGK wynika, że przy poprawnej zbiórce odpadów takiego problemu by nie było. Zbyt często okazuje się bowiem, że brązowe pojemniki zapełniane są szybko, bo trafiają do nich inne niż bioodpady śmieci.

- Do brązowych koszy trafia wszystko – mówi prezes MPGK, Mariusz Burnóg. – Bioodpady, głównie z osiedli, to w praktyce mieszanka różnych śmieci. Według MPGK najgorzej segregacja bioodpadów wypada w przypadku mieszkańców zabudowy wielorodzinnej, czyli na dużych osiedlach. Lepiej radzą sobie z nią właściciele domów jednorodzinnych, tam bowiem można łatwiej wyłapać, kto nie dostosowuje się do wytycznych.

Bioodpady w zimie odbierane są co dwa tygodnie, natomiast od marca MPGK będzie to robić co tydzień. Żeby przypomnieć mieszkańcom o zasadach prawidłowej segregacji odpadów, spółka dostarcza broszurki informacyjne. Ulotki trafiły już do spółdzielni mieszkaniowych, które teraz będą przekazywać je mieszkańcom. Natomiast do domów jednorodzinnych, gdzie sytuacja z segregacją wygląda nieco lepiej, broszurki trafią na przełomie lutego i marca.

Miasto przypomina, że za brak poprawnej segregacji na mieszkańców może zostać nałożona kara. W przypadku, gdy segregacja jest prawidłowa, a jeden pojemnik nie wystarcza, można zwrócić się do MPGK, które dostarczy większy.

Przypomnijmy, bioodpady (także odpady bio, śmieci biodegradowalne) to odpady organiczne powstające w naszych domach z resztek jedzenia lub roślin. Ulegają one naturalnemu procesowi rozkładu (biodegradacji). Wybrane resztki organiczne można wykorzystać do produkcji kompostu, który zwiększa żyzność gleby lub biogazu, z którego można wytworzyć energię.

Do brązowego pojemnika powinny trafiać: resztki jedzenia natury roślinnej, np. owoce, warzywa, makaron, ryż, pieczywo, obierki z warzyw i owoców, resztki stałych produktów mlecznych, skorupki jajek, łupiny orzechów, pestki owocowe, fusy po kawie i herbacie. Ponadto możemy wrzucić trawę, liście, resztki kwiatków ciętych i doniczkowych, a także gałęzie i zrębki. Wszystkie odpady powinny być wrzucane luzem do pojemnika lub zapakowane w papierowe torby.

Do brązowego pojemnika nie wolno wrzucać płynnych resztek jedzenia, jak zupa, mleko i olej, resztek natury zwierzęcej, takich jak kości, mięso czy ości ryb. Nie można też wyrzucać drewna, kamieni, piasku, ziemi oraz popiołu i odchodów zwierzęcych.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A