Trzecia fala koronawirusa dotrała do Tarnowa. W szpitalach brakuje łóżek
access_time 2021-03-11 09:59:00
Rośnie liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa. W szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie zajęte są wszystkie 93 łóżka dla chorych z Covid-19, miejsc zaczyna też brakować w szpitalu im. Edwarda Szczeklika. Decyzją wojewody małopolskiego kolejni chorzy z regionu będą kierowani do szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej, który ponownie został przekształcony w placówkę covidową.

W związku z dynamicznie rozwijająca się sytuacją wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował o reaktywowaniu oddziału covidowego w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. To w tym szpitalu – u szczytu drugiej fali epidemii – funkcjonował jeden z większych oddziałów dla pacjentów COVID-19 w Małopolsce liczący 116 łóżek. Na mocy decyzji wojewody, placówka już przywróciła część łóżek covidowych – w najbliższych dniach będzie tam działał oddział liczący 61 łóżek, w tym 8 respiratorowych. Od czwartku został również poszerzony oddział covidowy w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, który liczy 30 łóżek, w tym 5 respiratorowych. Zwiększy się też liczba łóżek respiratorowych w Szpitalu im. S. Żeromskiego (o 3, więc łącznie będzie ich 8).

Od następnego tygodnia na szpital covidowy zostanie też przekształcony szpital w Dąbrowie Tarnowskiej. Dyrektor ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej Łukasz Węgrzyn potwierdził uruchomienie w najbliższym czasie kolejnych łóżek covidowych do poziomu łącznie 200 (aktualnie jest tam 90 łóżek covidowych). Analogiczne działania będą podjęte w szpitalach w Proszowicach i Limanowej. Już w najbliższym czasie w pierwszej z wymienionych placówek będzie o 35 łóżek covidowych więcej, zaś w drugiej – kolejne 20. Oddział covidowy zostanie też poszerzony w szpitalu w Olkuszu o kolejne 23 łóżka. Kolejne łóżka (6) będą też w szpitalu w Brzesku. Poszerzone zostaną również oddziały covidowe w szpitalu w Chrzanowie (o ok. 20 łóżek) i Oświęcimiu (o 10-15 łóżek).

W tarnowskich szpitalach baza łóżek covidowych na razie nie będzie zwiększana. Chodzi o to, by pacjenci ze schorzeniami z innymi niż Covid-19 mieli zapewnione odpowiednie leczenie. Wprawdzie Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił placówkom w całej Polsce ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo, jednak - jak informuje PAP - większość szpitali podchodzi do zalecenia NFZ z dystansem i traktuje je wyłącznie jako rekomendację. Podobnie sytuacja wygląda w Tarnowie. Jak mówi Damian Mika, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Tarnowie, placówka planuje reagować "elastycznie". Szpital nie wstrzymuje zabiegów planowych, bo jeszcze nie zdążył wznowić tych odwołanych w ubiegłym roku. Na bieżąco wykonywane są operacje chorych na nowotwory i inne pilne przypadki, m.in. zabiegi kardiologiczne i pacjentów z SOR-u.

Dodajmy jeszcze, że ostatniej doby w Małopolsce potwierdzono 1607 nowych przypadków koronawirusa, natomiast zmarło 13 osób (w tym 10 wyłącznie z powodu Covid-19, pozostałe 3 osoby cierpiały na choroby współistniejące). W Tarnowie odnotowano 81 zakażeń, w powiecie tarnowskim 86, dąbrowskim 30, brzeskim 32 (oraz 2 zgony - oba wyłącznie z powodu Covid-19), a w bocheńskim 51 nowych przypadków.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A