Tarnów zyska Rondo Praw Kobiet, "kobiece" ulice i skwery? Ruszyły konsultacje społeczne
access_time 2021-05-11 09:23:00
Do 27 maja potrwają konsultacje społeczne w sprawie nadania nazw bezimiennym ulicom w Tarnowie. Patronkami 23 ulic, dwóch skwerów i jednego ronda mają być wyłącznie kobiety.

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące "kobiecych" nazw dla bezimiennych dotąd ulic, skwerów i ronda w Tarnowie. Pomysł by zacząć honorować kobiety poprzez nadawanie ich imion ulicom nie jest nowy. Kilka lat temu promowali go studenci, którzy zauważyli, że tylko 4 procent ulic w Tarnowie nosi nazwy na cześć kobiet. Pretekstem do wprowadzenia parytetowych zmian, okazał się obchodzony w mieście Rok Kobiet. Radni z Komisji ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych Rady Miejskiej w Tarnowie spotkali się w tej sprawie 8 marca na posiedzeniu w trybie zdalnym. Efektem obrad jest skierowanie do konsultacji społecznych wniosku o nazwanie na cześć kobiet 26 ulic, 2 skwerów i jednego ronda.

Najwięcej bezimiennych ulic znajduje się w Krzyżu i pojawiła się propozycja nazwania sześciu z nich nazwiskami: Wiktorii Boruch-Olszówki, Kory Jackowskiej, Miry Kubasińskiej, Zofii Czerwińskiej, Danuty Szaflarskiej oraz Papuszy. W Rzędzinie są propozycje nazwania dwóch ulic – mają nosić imiona Barbary Marianowskiej oraz Marii Kaczyńskiej. W Zabłociu to trzy ulice: Klementyny z Czartoryskich Sanguszkowej, Wisławy Szymborskiej oraz Julii Hartwig. Obok ulicy Wojska Polskiego zjazd do TOSIR-u ma nosić imię i nazwisko Marii Kusion-Pokorny. W Strefie Aktywności Gospodarczej „Mechaniczne” jedna z dróg może nosić nazwę Izabeli Jarugi-Nowackiej, a w SAG-u „Piaskówka” – Marii Drozd. Jest propozycja, aby imię Doroty Kłuszyńskiej nosiła uliczka obok BP przy ul. Pułaskiego, w Chyszowie ma pojawić się ulica Pauliny Chrzanowskiej. W niedalekim sąsiedztwie ulicy Kąpielowej nowe nazwy mogą dostać dwie drogi – radni proponują Józefę Kantorównę i Stefanię Łącką. W Koszycach natomiast jedna ulica może nosić imię Julii Wiśniowskiej. W Mościcach swoje ulice mogą mieć: Aleksandra Piłsudska, Waleria Wypiór oraz Halina Poświatowska. Jest także propozycja, by w okolicach Areny Jaskółka Tarnów jedna z dróg upamiętniała postać Agaty Mróz-Olszewskiej.

Pojawiły się też propozycje nazwania dwóch skwerów. Ireny Sendlerowej – skwer obok ulicy Waryńskiego i Bóżnic i  Debory Wechsler - skwer obok ul. Szerokiej i Bernardyńskiej.

Natomiast rondo przy wjeździe do Tarnowa (u zbiegu ulicy Wilczej i drogi stanowiącej dojazd do A4) miałoby nazywać się rondem Praw Kobiet.

Takie a nie inne nazwy nowych ulic, skwerów i ronda to propozycje radnych, ale wnioski w tej sprawie składały też rady osiedli i różne stowarzyszenia. Patronki były też konsultowane z rodzinami i z mieszkańcami danych osiedli. Teraz miasto pyta o zdanie mieszkańców. Opinie i wnioski dotyczące propozycji nazwania ulic, skwerów i ronda należy kierować do Wydziału Geodezji i Nieruchomości, ul Nowa 3, 33-100 Tarnów lub drogą elektroniczną na adres: w.geodezji@umt.tarnow.pl w terminie do dnia 27 maja.

Z dokładnym położeniem poszczególnych ulic można się zapoznać tutaj.

Fot. P. Topolski / archiwum UMT

Komentarze...