Międzynarodowa Noc Muzeów w Tarnowie. Zwiedzaj za darmno i do późnych godzin
access_time 2021-05-13 10:29:00
W najbliższą sobotę, 15 maja, odbędzie się XV Międzynarodowa Noc Muzeów. W godz. od 15 do 22 będzie można bezpłatnie zwiedzić „Galerię Sztuki Dawnej” w Ratuszu, Muzeum Historii Tarnowa i Regionu w kamienicach przy Rynku 21-22 oraz Zamek w Dębnie.

Organizowana w Europie od 1997 roku Międzynarodowa Noc Muzeów (pierwsza edycja odbyła się w Berlinie) rokrocznie przyciąga tłumy zainteresowanych. Nie inaczej jest w Tarnowie, gdzie rokrocznie odnotowuje się kilka tysięcy fanów nocnego zwiedzania obiektów muzealnych. W tym roku z powodu pandemii zostaną jednak wprowadzone ograniczenia w ilości zwiedzających. Obowiązywać będą też obostrzenia sanitarne - obowiązkowe maseczki, dezynfekcja rąk i dystans.

Muzeum Okręgowe zaprasza do trzech lokalizacji.

W Galerii Sztuki Dawnej w Ratuszu będzie można bezpłatne zwiedzić wystawę stałą „W kontuszu i przy szabli”, na którą składa się:

  • kolekcja polskich oraz orientalnych militariów z XVII, XVIII oraz XIX w. (m.in. uzbrojenie ochronne ciężkozbrojnej jazdy polskiej oraz unikatowa kopia husarska, o długości prawie pięciu metrów czy rzędy końskie w typie wschodnim);
  • broń palna z XVII, XVIII i XIX w. używana dla rekreacji – do polowań i sportu, ale także oręż służący do samoobrony i pojedynków;
  • ekspozycja porcelany pochodzącej z najstarszej europejskiej manufaktury porcelany w Miśni oraz wyrobów manufaktur w Berlinie i  na Wołyniu: z Korca, Baranówki i Horodnicy;
  • galeria portretu staropolskiego, z okresu od XVI do XVIII w. składającego się z zespołu portretów, jednego z najliczniejszych i najcenniejszych w Polsce;
  • dzieła sztuki złotniczej, naczyń srebrnych i srebrzonych, o charakterze funkcjonalno-użytkowym, z XVIII, XIX i początku XX w. (m. in. złocony puchar zwany roztruchanem,  lichtarze, zróżnicowane rodzaje naczyń  i sztućców).

Zwiedzający będą wpuszczani według kolejności o pełnych godzinach w liczbie 10 osób z możliwością wyjścia na wieżę i podziwiania panoramy miasta za promocyjną cenę 5 zł.

W oddziale Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, które mieści się w kamienicach przy Rynku 20-21 można zobaczyć szczątki mamuta, najcenniejsze dokumenty z królewskich kancelarii, a także sprawdzić czym walczyli rycerze i odwiedzić gospodę cechową. Można także poznać najbardziej charakterystyczne zabytki miasta oraz biografie wybitnych tarnowian. Planowana jest też wystawa dawno nie pokazywanych malarskich skarbów ze zbiorów tarnowskiego muzeum – dzieł Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Stanisława Wyspiańskiego. Oddział będzie otwarty w godzinach od 15 do 22. Wstęp o pełnych godzinach. Ostatnie wejście o godz. 21. Liczba miejsc ograniczona.

Na Zamku w Dębnie zwiedzający będą mogli zajrzeć do komnat: Rycerskiej, Barokowej i Rokokowej, Koncertowej oraz Sieni Myśliwskiej i Kaplicy. Turyści poznają także tajemnice Skarbca oraz sekrety dawnej Kuchni i Spiżarni z Domową Apteką. Wstęp do zamku będzie się odbywał co pół godziny w grupach 6-8 osób. Liczba miejsc ograniczona.

Na zdj. Muzeum Historii Tarnowa i Regionu /  fot. archiwum

Komentarze...