Daria Nawój brązową medalistką Mistrzostw Polski we wspinaczce
access_time 2021-05-24 04:06:00
Daria Nawój zdobyła w Lublinie brązowy medal Mistrzostw Polski we wspinaczce, w konkurencji bouldering. Dla zawodniczki Sportivy Tarnów był to pierwszy medal w seniorskiej rywalizacji.

W weekend w Lublinie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski seniorów w konkurencji wspinaczki bouldering. Reprezentantka tarnowskiego klubu sportowego Sportiva Daria Nawój wywalczyła swój pierwszy medal w seniorskiej rywalizacji, plasując się na trzecim miejscu wśród kobiet.

Warto podkreślić, że uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie jest jeszcze juniorką (16 lat). W Lublinie po raz pierwszy w karierze awansowała do rundy finałowej imprezy mistrzowskiej, dzięki świetnej wspinaczce zdołała pokonać o wiele bardziej doświadczone zawodniczki i wywalczyła swój pierwszy - brązowy medal najważniejszych zwodów w kraju.

Daria dzięki temu wynikowi wywalczyła również kwalifikację do seniorskiej reprezentacji na Puchar Europy w boulderingu, który odbędzie się na początku sierpnia w Krakowie. Wynikiem z Lublina młoda zawodniczka zagwarantowała sobie również miejsce w składzie kadry narodowej na sezon 2022.

Daria Nawój wspina się od siedmiu lat. Trenuje pod okiem mistrzyni wspinaczki Edyty Ropek i doświadczonego trenera Arkadiusza Kamińskiego. Ma już za sobą pierwsze starty w zawodach międzynarodowych, między innymi 13 miejsce trójboju olimpijskim w Mistrzostwach Świata Juniorów w Arco (ITA) z 2019 roku.

Wyniki Darii są dobrą prognozą przed zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi 2023, gdzie wspinaczka sportowa będzie jedną z rozgrywanych konkurencji. Zawodniczka Sportivy z pewnością będzie walczyć o kwalifikacje do tych Igrzysk, zwłaszcza, że rywalizacja we wspinaczce odbywać się będzie w Tarnowie.

Druga ze startujących w mistrzostwach tarnowianek, Kinga Pałka z MKS PM Tarnów uplasowała się na ósmej pozycji. Zmagania w Lublinie zwyciężyła Ida Kupś z KS Korona, drugie miejsce zajęła Bianka Janecka z KW Częstochowa. Wśród mężczyzn zwyciężył Jakub Jodłowski z KW Trójmiasto, drugi był Jakub Ziętek z KW Bielsko-Biała, trzeci Adrian Chmiała z KS Korona.