41. rocznica Porozumień Sierpniowych. W Tarnowie startuje projekt "Pierwsi Solidarni"
access_time 2021-08-31 10:05:00
31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano porozumienia pomiędzy przedstawicielami strajkujących robotników i komunistycznej władzy. W ten sposób zakończył się trwający dwa tygodnie strajk okupacyjny w Stoczni Gdańskiej. Podpisane porozumienie stało się jednocześnie początkiem przemian 1989 r. - obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Właśnie dziś, 31 sierpnia, w rocznicę porozumień sierpniowych, czyli w Narodowym Dniu Solidarności i Wolności, w lokalu tarnowskiej Fundacji Pro Patria Semper zrealizowane zostaną pierwsze zdjęcia filmowe w ramach zakrojonego na kilka lat projektu "Pierwsi Solidarni". Przewiduje on m.in. produkcję notacji filmowych o tarnowskich bohaterach "Solidarności", w tym wywiady z żyjącymi przedstawicielami struktur legalnych (1980-1981) i podziemnych związku oraz osobami internowanymi w stanie wojennym. - Ambicją i celem projektu jest przypomnienie, a nierzadko też wydobycie z niepamięci nazwisk wszystkich tych osób, które najaktywniej działały na rzecz wolności i niepodległości w lokalnym środowisku w ostatnich dwóch dekadach PRL-u. Coraz częściej ci bohaterowie odchodzą na naszych oczach. „Pierwsi Solidarni” są zatem szansą na ocalenie jak największej ilości ich świadectw, refleksji i przesłań - mówi Piotr Dziża, prezes Fundacji Pro Patria Semper.

Realizacja projektu możliwa jest m.in. dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach programu województwa małopolskiego „Filmoteka Małopolska”, którego operatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

- Pierwszą fazą realizacji programu, którego finał zaplanowaliśmy w 2030 r., czyli w roku 50. rocznicy powstania "S", jest rejestracja wywiadów z bohaterami tamtych, pamiętnych dni. W oparciu o nie powstawać będą w najbliższych latach nie tylko notacje, ale także krótko i pełnometrażowe filmy, które będziemy pokazywać i promować w naszym regionie i poza nim. W ramach programu ukazywać się będą również wydawnictwa przybliżające najważniejsze postaci i wydarzenia oraz odbywać specjalne lekcje dla młodzieży. Przy realizacji tego projektu skorzystamy ze swoistego know-how, czyli doświadczeń zebranych podczas trwającego wciąż  projektu „Pierwsi Niepodlegli”. Trzon jego twórców stanowi bowiem ten sam zespół ludzi - tłumaczy Dziża.

W związku ze startem programu, organizatorzy zachęcają do kontaktu mieszkańców Tarnowa i regionu, którzy mają ważne lub ciekawe informacje, dokumenty, zdjęcia, pamiątki itp., dotyczące działalności „Solidarności". - Jeśli posiadacie unikalną wiedzę na ten temat lub materiały, prosimy o niezawodny kontakt. Z chęcią wykorzystamy je przy realizacji projektu - apeluje Piotr Dziża.

ac / Na zdj. plenerowa wystawa „TU rodziła się Solidarność” przygotowana przez IPN z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, fot. Ż. Wierzgacz / IPN

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821