Kiedy i komu przysługują dni wolne na opiekę nad dzieckiem?
access_time 2021-09-30 21:57:00
Osoby zatrudnione w danej firmie, które wychowują dzieci do 14. roku życia, mają prawo do uzyskania dwóch dodatkowych dni wolnych w trakcie roku. Jest to niezależne od ich indywidualnego wymiaru urlopu. Aby móc otrzymać te dni wolne, należy złożyć stosowne oświadczenie, bez konieczności uzasadnienia. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.

Ile dni urlopu można wykorzystać w 2021 roku?

Przede wszystkim warto sprawdzić, ile dni urlopu przysługuje pracownikom w 2021 roku. Wymiar wolnego jest różny w zależności od długości stażu pracy. Kiedy jest on niższy niż 10 lat, urlop wynosi 20 dni, jeżeli jednak przekroczy 10 lat to możliwe dni wolne wzrastają do 26 dni. Jeżeli mowa o pracy w niepełnym wymiarze godzin, długość urlopu zmniejsza się proporcjonalnie. 

Zastanawiając się, ile dni urlopu może wykorzystać pracownik w 2021, warto zaznaczyć, że zgodnie z obowiązującą zasadą, pracownik powinien wykorzystać cały urlop, który przysługuje mu w danym roku. Dodatkowo Kodeks Pracy określa, że każdy pracownik ma prawo do 14 dni nieprzerywanego wypoczynku. Jeżeli pracownik nie wykorzysta przysługującego mu wolnego, urlop przechodzi na kolejny rok kalendarzowy. 

Zasady przyznawania opieki nad dzieckiem 

Jak wspomniano wcześniej, każdy pracownik wychowujący dziecko do 14. roku życia, ma prawo do dodatkowych dwóch dni wolnych. Aby je otrzymać, wystarczy jedynie złożyć wniosek. Decyzja o przyznaniu wolnego leży po stronie pracodawcy, jednak nie powinien on odmawiać, jeżeli nie ma ku temu bardzo ważnych powodów. 

Dwudniowe zwolnienie na rzecz opieki na dzieckiem, może być wykorzystane oddzielnie lub łącznie. Oznacza to, że pracownik może wykorzystać np. tylko jedną godzinę opieki, gdy np. nie ma kto odebrać chorego dziecka z przedszkola. 

Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem przysługuje każdemu pracownikowi, nie ma tu znaczenia staż pracy, rodzaj umowy ani wymiar pracy. Jeżeli jednak w 2020 roku pracownik nie wykorzystał urlopu, w kolejnym roku traci do niego prawo. Jest to bardzo ważne. Nie działa tutaj zasada taka jak w urlopem wypoczynkowym. 

System rejestracji czasu pracy 

Aby usprawnić działanie firmy, warto zdecydować się na stosowny system rejestracji czasu pracy. Dobrym rozwiązaniem jest rejestracja czasu pracy na InEwi. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania, można bardzo łatwo i szybko zapanować nad ewidencją czasu pracy. System pozwala monitorować wszelkie spóźniania, wcześniejsze wyjścia, a także nadgodziny i nieobecności. W ten sposób można łatwo prowadzić rozliczenia miesięczne. 

Rejestr Czasu Pracy może także pozwolić na monitorowanie ilości oraz długości przerw. Czytnik czasu pracy jest bardzo nowoczesny i wychodzi na przeciw potrzebom pracowników i pracodawców. Warto zaznaczyć, że portal jest w całości zgodny z założeniami i wymaganiami określonymi w Kodeksie Pracy. Do listy obecności i wszelkich danych można uzyskać dostęp online w dowolnym momencie i miejscu. 

Dodatkową zaletą rejestru czasu pracy jest możliwość prowadzenia sumarycznej ewidencji czasu pracy. Przejrzyste zestawienie wszelkich danych to dobre rozwiązanie. Można śmiało zrezygnować z czasochłonnych tabelek z arkuszu kalkulacyjnym, a także dokładnie porównać dane rzeczywiste ze statystykami.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821