"Apoteoza" zainaugurowała Rok Jana Szczepanika
access_time 2022-01-28 23:00:00
Wystawą „Apoteoza” oficjalnie zainaugurowano Rok Jana Szczepanika w Tarnowie. W piątek, w znajdującej się w Ratuszu Galerii Sztuki Dawnej, zaprezentowano gobelin utkany metodą opracowaną przez genialnego wynalazcę. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu.

Decyzją tarnowskich radnych rok 2022 ustanowiony został w Tarnowie Rokiem Jana Szczepanika. Główne obchody przypadać będą 13 czerwca, czyli w 150. rocznicę urodzin genialnego wynalazcy. Intencją organizatorów jest jednak, by w każdym miesiącu Roku Szczepanika zorganizowane zostało jakieś wydarzenie związane z postacią "polskiego Edisona". Z okazji inauguracji obchodów, w Galerii Sztuki Dawnej zaprezentowano tkaninę artystyczną wykonaną metodą opracowaną przez Szczepanika.

Największy gobelin świata tkany maszynowo powstał w 1898 roku w wiedeńskiej patroniarni. Jest fotograficzną kopią obrazu Henryka Rauchingera i przedstawia apoteozę 50-lecia panowania cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa. Dzięki niezwykle wydajnej fotoelektrycznej metodzie tkania wzorzystego, wprowadzającej szybki i tani proces produkcji, Szczepanik wykonał go w zaledwie sześć godzin. Dzieło zostało utkane w czterech egzemplarzach - jeden Szczepanik osobiście podarował cesarzowi (ten później przekazał go do muzeum w Wiedniu), drugi otrzymał przyjaciel i wspólnik wynalazcy, Franz Habrich, trzeci znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, a czwarty trafił do Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Jan Szczepanik (1872-1926), zwany „polskim Edisonem” „galicyjskim geniuszem”, czy „polskim da Vinci" jest autorem ponad 50 wynalazków z różnych dziedzin i kilkuset patentów; prekursorem fotografii kolorowej, telewizji i filmu barwnego, wynalazcą kamizelki kuloodpornej i pionierem nowoczesnego przemysłu tkackiego. Z Tarnowem związany był przez 24 lata - od 1902 roku aż do śmierci w 1926 roku. Mieszkał w kamienicy przy ulicy Chopina, wybudowanej na zamówienie jego teścia, doktora Zygmunta Dzikowskiego. Z kolei w domu przy ul. Sowińskiego 11, również należącym do doktora, naukowiec miał swoją pracownię. Szczepanik zmarł w wieku 54 lat na raka wątroby. Spoczywa na Cmentarzu Starym w Tarnowie, w grobowcu rodzinnym Dzikowskich.

ac / fot. T. Schenk

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821