Po co odżywki białkowe? Odżywki i suplementy diety nie tylko dla sportowców
access_time 2022-05-27 10:10:00
Odżywki białkowe utożsamiane są z muskularnymi sportowcami, tymczasem potrafią stanowić one bardzo wdzięczny dodatek w kuchni. Chcesz sprawdzić jak wykorzystać odżywki i suplementy diety w kuchni i jak wybrać najlepszą?

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki wysokobiałkowe, określane także czasem mianem "białek w proszku" są suplementami, a w zasadzie ich podgrupą - "wyizolowanymi źródłami białka". Nie są niczym innym jak skoncentrowanym źródłem białka podanego w przystępnej, łatwej do przygotowania i uniwersalnej formie. Zwyczajowa zawartość białka w odżywkach tego typu wynosi ok 70-90+ procent, zależnie od użytego surowca, jego stopnia oczyszczenia oraz ilości substancji dodatkowych. Nie bez wpływu pozostaje także fakt obecności lub nie substancji słodzących, barwiących, aromatów etc.

 

Po co stosuje się odżywki i suplementy diety z proteinami?

Głównym celem zastosowania tego typu produktów jest wzbogacenie codziennej diety w większe ilości protein będących źródłem aminokwasów (w tym BCAA). Odpowiednia konsumpcja białka nie tylko zapewnia sprawność organizmu, ale także pozwala na większe przyrosty masy mięśniowej i siły, usprawnia także regenerację.

 

Dlaczego odżywki proteinowe kojarzone są z muskularnymi sportowcami?

Sporty siłowe stanowią grupę dyscyplin w których zapotrzebowanie na białko kształtuje się na najwyższym poziomie spośród różnych rodzajów sportu. Przeciętne zapotrzebowanie osoby nieaktywnej wynosi ok 0,9g/kg masy ciała, sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe - ok 1,3g/kg masy ciała, w przypadku sportowców siłowych 1,6 i więcej (nawet do ok. 2,4g/kg m.c. w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej. Zauważalnie więcej nieprawdaż? Biorąc pod uwagę, że zawodnicy tych dyscyplin są statystycznie ciężsi niż inni atleci - nikogo nie dziwi to, że czasem wolą wybrać białko w proszku, które obok kreatyny jest jednym z najpopularniejszych "supli", niż porcję mięsa/nabiału/jaj/strączków -  mogą mieć ich zwyczajnie dosyć.

 

Jak wykorzystać odżywki w kuchni?

Proteiny w proszku mogą być świetnym elementem zwiększającym wartość odżywczą rozmaitych dań: ciast, deserów, omletów, koktajli, polew, budyni i innych. Często wystarczy dosypać nieco białka do przygotowywanej potrawy, uzyskując produkt o wyższej zawartości białek, a przy tym intensywniejszym/wyrazistym smaku, uważaj jednak na parę "haczyków"

 

  • odżywki słodzone aspartamem utracą słodycz podczas obróbki w wysokiej temperaturze - dodatek słodkiego, czekoladowego białka do fit-brownie z fasoli może skończyć się klapą kiedy ciasto nie będzie słodkie...

  • odżywki proteinowe potrafią być naprawdę słodkie. Wszystko oczywiście zależy od producenta, konkretnego smaku i zastosowanej ilości, bierz to jednak pod uwagę przygotowując potrawę. Jeśli do puddingu/koktajlu dodasz "standardową" ilość słodzika, cukru, miodu czy syropu z agawy, a do tego miarkę czy dwie odżywki smakowej - efekt może być piorunujący... i to nie w dobrym tego słowa znaczeniu 

  • większość substancji słodzących stosowanych w białkach może pozostawiać specyficzny posmak - miej to na uwadze jeśli na co dzień nie spożywasz słodzików

 

Czy suplementy diety dla sportowców są szkodliwe dla "zwykłego Kowalskiego"?

Szkodliwe być nie powinny, pod warunkiem że jesteś osobą zdrową. Mogą natomiast być niejednokrotnie zbędne, stąd warto sprawdzić czy ich potrzebujesz. Jeśli nie masz problemu z uzupełnieniem zapotrzebowania na jakiekolwiek składniki odżywcze i regulacyjne wraz z codzienną dietą - wspieranie się odżywkami i suplementami jest Ci do niczego nie potrzebne i może narażać Cię zarówno na dodatkowe koszty, jak i na zwiększone ryzyko hiperalimentacji, czyli nadmiernego odżywienia jakimś składnikiem - np. białkiem czy witaminą, co w dłuższej perspektywie czasowej już najzdrowsze być nie musi.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821